OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 63 - Silny wiatr Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Dyskusje o edukacji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
25.11.2016

Dyskusje o edukacji

Powiaty opatowski, sandomierski, jędrzejowski, pińczowski, kazimierski, ostrowiecki i staszowski odwiedzili w tym tygodniu wojewoda Agata Wojtyszek i wicewojewoda Andrzej Bętkowski. Spotkania z przedstawicielami organów prowadzących szkoły w tych regionach poświęcone zostały zbliżającej się reformie w systemie edukacji.

Głównym punktem zmian w ustawie Prawo oświatowe jest wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikacja organizacji szkół i placówek oświatowych. Wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Zapowiedziane w exposé premier Beaty Szydło zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, wdrożenie nowego typu szkoły spotkało się z negatywną oceną znacznej części społeczeństwa. Ponieważ nie dokończono reformy szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum pozostało w silnych związkach ze szkołą podstawową i zaczęło się do niej upodabniać – obecnie prawie 60% gimnazjów nie osiąga pierwotnie zakładanej liczby uczniów, tj. 150. Średnia liczba uczniów gimnazjów dla dzieci i młodzieży (bez specjalnych) obniżyła się z 271 uczniów w roku 2001/2002 do 158 w roku 2015/2016. W dotychczasowym systemie, co drugie publiczne gimnazjum, funkcjonuje w zespole ze szkołą podstawową, w efekcie czego w jednym budynku uczą się dzieci od siódmego (czy też szóstego) do szesnastego roku życia. Problemem jest również w dużych miastach tzw. selektywny nabór. Prowadzi to do dużego zróżnicowania wyników egzaminu gimnazjalnego między szkołami. Jest to sprzeczne z założeniami reformy z 1999 r., która zakładała, że obwodowe gimnazja będą służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych (z badań wynika, że selekcjonowanie uczniów nie sprzyja ani podnoszeniu wyników ani wyrównywaniu szans edukacyjnych).

Więcej informacji na temat planowanej reformy na stronie internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl. Można również kierować bezpośrednie pytania na adres e-mail reformaedukacji@men.gov.pl.