OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 54 - Przymrozki Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Świadectwa terroru - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
20.06.2017

Świadectwa terroru

Konferencja prasowa z udziałem podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Gawin oraz wojewody Agaty Wojtyszek odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Tematem spotkania była premiera publikacji w internetowym portalu „Zapisy Terroru”, przygotowanym przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, poświęconych czasom okupacji niemieckiej z Kielc i Kielecczyzny.

„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. Tworzony jest największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy, dostępny online. W internetowej bazie świadectw publikowane są relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W świadectwach kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich.

 - Te świadectwa powinny stać się podstawą polityki historycznej prowadzonej także poza granicami kraju, dlatego, że pokazują konkretne losy ludzkie. Nie musimy dyskutować z ludźmi, którzy nie znają historii Polski, twierdzą, że naszemu krajowi można zarzucić wszelkie formy kolaboracji, dlatego ,że mamy ogromną bazę świadectw ludności cywilnej – powiedziała wiceminister Magdalena Gawin.

Najobszerniejszy zbiór relacji w „Zapisach Terroru” stanowią protokoły przesłuchań świadków – obywateli polskich, którzy po II wojnie światowej składali zeznania przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. 17 września 2017 roku, w rocznicę agresji Armii Czerwonej na II Rzeczpospolitą, udostępnione zostaną pierwsze relacje o zbrodniach sowieckich, składane przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego. Natomiast od dziś dostępnych jest 500 świadectw z terenu okupowanej Kielecczyzny.  - Ziemia świętokrzyska jest skropiona krwią zarówno powstańców styczniowych, jak i partyzantów z okresu II wojny światowej. Pamiętajmy, że zginęło tutaj wiele ludności cywilnej. W mojej ocenie to bardzo ważny projekt ze względu na to, że żyje już coraz mniej osób pamiętających okupację niemiecką i sowiecką. Dlatego też sięgamy do innych źródeł, które są istotnymi dokumentami historycznymi, to właśnie zapiski, relacje i zeznania świadków tamtych wydarzeń – podkreśliła wojewoda.

Przez lata rozproszone i zamknięte w archiwach relacje, po raz pierwszy docierają dziś do szerokiego grona odbiorców umożliwiając odkrycie historii rodzinnych i lokalnych, inspirując uczonych, dziennikarzy i ludzi kultury. Dzięki tłumaczeniom na język angielski trafiają do obiegu międzynarodowego, upowszechniając na świecie wiedzę o podwójnej okupacji w Polsce i pamięć o ofiarach totalitaryzmów.

Zapraszamy do odwiedzenia stron zapisyterroru.pl oraz www.obnt.pl

  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Spotkanie z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.