Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Konferencja o programie żywnościowym - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
23.08.2017

Konferencja o programie żywnościowym

O realizacji Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w regionie świętokrzyskim mówiła podczas konferencji prasowej wojewoda Agata Wojtyszek. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Od grudnia 2014 r. w Polsce realizowany jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ). Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD).

Z pomocy żywnościowej może skorzystać osoba, której dochód nie przekracza: 1268 zł – jeśli mieszka samotnie i 1028 zł – jeśli jest osobą w rodzinie oraz jeżeli jednocześnie znajduje się w trudnej sytuacji spowodowanej przez m.in.: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długą lub ciężką chorobę.

Aby wziąć udział w programie należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam można złożyć oświadczenie o dochodzie, jeśli sytuacja osoby nie jest znana ośrodkowi pomocy społecznej. Na podstawie oświadczenia OPS wystawia skierowanie. W skierowaniu wskazane są nazwa oraz adres organizacji pozarządowej, do której osoba zakwalifikowana może udać się po odbiór żywności. Można również zgłosić się bezpośrednio do lokalnej organizacji pozarządowej i złożyć oświadczenie o dochodzie. Pracownik organizacji pozarządowej w imieniu osoby uprawnionej dopełni formalności związanych z wydaniem skierowania przez ośrodek pomocy społecznej.

Na podstawie danych z ośrodków pomocy społecznej pozyskanych za pośrednictwem Centralnej Aplikacji Statystycznej (zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2017 r.) w województwie świętokrzyskim w Podprogramie na rok 2016 ośrodki pomocy społecznej wydały 26 922 skierowań, na podstawie skierowań zakwalifikowanych do Programu zostało łącznie 66 808 osób. Na 102 gminy w województwie, w Podprogramie 2016 uczestniczyło 98 gmin (96%), a pod względem liczby tzw. „białych plam”, województwo świętokrzyskie zajmuje 3. miejsce w skali kraju.

Wśród odbiorców pomocy żywnościowej w województwie świętokrzyskim były łącznie 28 338 osób będących beneficjentami Programu „Rodzina 500+”, 842 osób uprawnionych do pomocy żywnościowej nie zgłosiło się po należne skierowanie. Ośrodki pomocy społecznej oceniły, że w przypadku 590 osób przyczyną rezygnacji z PO PŻ była poprawa sytuacji materialnej w związku z pobieraniem tzw. świadczenia wychowawczego.

W spotkaniu w urzędzie uczestniczyli Senator RP Krzysztof Słoń, ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Jacek Toś – dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego.