Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Świętujemy stulecie niepodległości - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
07.03.2018

Świętujemy stulecie niepodległości

Pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego do spraw obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pod honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce odbyło się w urzędzie wojewódzkim.

Gospodarzem spotkania, z udziałem prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego, była wojewoda Agata Wojtyszek. Do prac w komitecie organizacyjnym zaproszono m.in. przedstawicieli  duchowieństwa, administracji, samorządów, środowisk nauki i kultury, wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, związków kombatanckich, organizacji społecznych, harcerzy, przedsiębiorstw. - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam przygotować święto 11 listopada, w tym jubileuszowym roku, w sposób wyjątkowy. Warto zorganizować to wydarzenie tak, abyśmy wspólnie ten dzień uczcili. Chcemy, by mieszkańcy Kielc oraz ziemi świętokrzyskiej pamiętali, że jest to wyjątkowy czas: setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – mówiła Agata Wojtyszek.
Przedstawiono dotychczasowe przedsięwzięcia, a także plany na 2018 rok, przygotowywane w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Ważną inicjatywą jest,  rozpoczęty w ubiegłym roku, „Korowód Niepodległości”. Główne założenia projektu wojewody opierają się na patriotycznych spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w szkołach, ośrodkach kultury, bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją. Spotkania, oprócz ciekawych lekcji historii, składają się z równie interesujących zabaw oraz swoistego odkrywania naszych dziejów poprzez interaktywne pokazy i wystawy. Każdy z uczestników otrzymuje specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”. „Korowód” odwiedza miasta powiatowe regionu.
Kolejnym przedsięwzięciem jest „Niepodległa Tech - wczoraj, dziś i jutro”. Celem konkursu jest pokazanie, że niepodległość to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale głównie przyszłość naszego narodu. Grafiki zgłoszone do konkursu zostaną umieszczone na oficjalnym profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i opatrzone logiem Programu „Niepodległa”. Będą również oznaczone odnośnikami do oficjalnych profili social media programu (twitter facebook, instagram). Wyboru najlepszych dokonają internauci. W ramach projektu zostanie stworzona specjalna mobilna wystawa prezentująca założenia Centralnego Okręgu Przemysłowego i wpływu tego innowacyjnego rozwiązania na nasz region.
„Niepodległa łączy pokolenia” to następna inicjatywa wojewody w ramach „Niepodległej”. Będzie polegać na zestawieniu dwóch pokoleń patriotów: kombatantów, którzy doskonale wiedzą, co oznacza miłość do ojczyzny oraz dzieci i młodzieży, którzy dopiero definiują swój stosunek do kraju. Jak oni postrzegają niepodległość? Czym jest ona dla nich? Odpowiedzi na te pytania poszukają wspólnie podczas dyskusji na antenie radia o zasięgu wojewódzkim. Będzie można wówczas dzwonić do studia i odbierać bilety na specjalnie dedykowany seans filmowy o tematyce patriotycznej, a każda projekcja będzie poprzedzona krótkim spotkaniem z kombatantami.
Na 2018 rok zaplanowano także cykl spotkań i pikników rodzinnych w miastach powiatowych naszego regionu pod hasłem „Kierunek Niepodległa”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, ogniska i oglądanie filmów patriotycznych. Niech 100-lecie odzyskania niepodległości będzie okazją do rodzinnego spędzenia czasu i umacniania miłości do ojczyzny. Nie ma lepszego miejsca na wspólne świętowanie niż rodzinny piknik. Podczas spotkań chcemy pokazać grupy rekonstrukcji historycznych działające na terenie naszego województwa oraz wspólnie z nimi zaśpiewać najpiękniejsze patriotyczne pieśni.
Wszystkie te inicjatywy to elementy wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości.

 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #8
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #5
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #3
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #2
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #4
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #1
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #6
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #7
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #11
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #13
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #12
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #9
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #10
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #14
 • Spotkanie komitetu organizacyjnego. #15