Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Korowód Niepodległości dotarł do Staszowa - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.04.2018

Korowód Niepodległości dotarł do Staszowa

Biało-czerwone barwy przybrała w poniedziałek sala kinowa Staszowskiego Ośrodka Kultury. Dzieci i młodzież ze szkół z całego powiatu mieli okazję odbyć wyjątkową patriotyczną podróż.

Spotkanie zainaugurowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która serdecznie podziękowała wszystkim za obecność: - To, że jesteście dzisiaj tutaj z nami jest świadectwem patriotyzmu i przywiązania do naszego kraju. Bardzo się cieszę, że to co zostało zapisane na kartach historii Polski nie jest Wam obojętne. Podczas wydarzenia obecni byli także parlamentarzyści oraz samorządowcy.

To już jedenaste spotkanie w ramach programu przygotowanego przez wojewodę świętokrzyskiego na terenie naszego województwa. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw patriotycznych oraz dostarczanie najmłodszym wiedzy z zakresu historii Polski w ciekawy i atrakcyjny sposób. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych miały okazję posłuchać ciekawej lekcji historii przygotowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach oraz zapoznać się z najważniejszymi postaciami walki o niepodległość. Nie brakowało również takich atrakcji jak: strzelnica pneumatyczna, wielkogabarytowe kolorowanki, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, fotobudka oraz wiele innych. Taką formę przekazywania wiedzy o historii docenili najmłodsi: - Od razu mogliśmy wiadomości sprawdzić w praktyce poprzez przygotowany quiz. Uważam, że to było ciekawe, a nauka historii w taki sposób jest łatwiejsza – mówi Natalia Jasik ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kaczorowskiego w Szydłowie. Jak zgodnie twierdzą młodzi patrioci, nauka nie musi być nudna: - Można się uczyć poprzez zabawę co na pewno jest ciekawym doświadczeniem. To jest ciekawsze niż siedzenie i uczenie się z książek – twierdzi Małgorzata Pyrek ze SP w Szydłowie.

W klimat patriotyzmu wprowadziły uczniów maskotki, które wcieliły się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Młodego Patrioty. Całość przedsięwzięcia docenili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele: - Obserwując swoich uczniów widzę, że oni mają wiedzę z historii, ale z pewnością jeszcze więcej informacji wyniosą z tej lekcji oraz przygotowanego quizu – mówi Aneta Wysocka, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Kurozwękach.

To już jedenasta odsłona tego wydarzenia. Wcześniej „Korowód niepodległości” zawitał m.in. do Starachowic, Buska-Zdroju czy Pińczowa. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim wzmacnianie patriotycznych postaw oraz edukacja najmłodszych.