Pomoc dla osób bezdomnych. Wojewoda Świętokrzyski informuje. Bezpłatna infolinia: 987. X

Święto Konstytucji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.05.2018

Święto Konstytucji

Wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w Kielcach. Organizatorem uroczystości była wojewoda Agata Wojtyszek

Obchody Święta Konstytucji rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kieleckiej bazylice katedralnej. Oficjalną część uroczystości zorganizowano w parku miejskim, przed pomnikiem Stanisława Staszica, gdzie złożono wieniec od społeczeństwa regionu świętokrzyskiego. – Święto szczególnie wpisuje się w inaugurowane w tym roku uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Poprzez naszą wdzięczność i szacunek możemy oddać hołd poległym w walce o wolność. Żyjąc w wolnej i demokratycznej Polsce nigdy nie zapominajmy o nadrzędnych wartościach, którymi są patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Wzmacnianie tych wartości i uczuć powinno być dla nas wszystkich priorytetem, ale też radością z kultywowania i pielęgnowania tego, co już dawno zapisane zostało na kartach historii przez naszych przodków – mówiła wojewoda.
Po południu rozpoczął się piknik historyczny „Vivat 3 Maja”, podczas którego można było obejrzeć atrakcyjne pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Zaprezentowali się także przedstawiciele m.in. służb mundurowych, a zwieńczeniem uroczystości był koncert „Witaj Jutrzenko Majowa” w muszli koncertowej parku. Podczas pikniku rozegrano również Grę Miejską z nagrodami pod hasłem „Majowa Jutrzenka”. Atrakcje czekały także na najmłodszych gości, dla których przygotowano plac zabaw. Powodzeniem cieszyła się też wyśmienita grochówka serwowana wprost z wojskowej kuchni polowej.