Obchody Dnia Weterana - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
29.05.2018

Obchody Dnia Weterana

W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Już w niedzielę na kieleckim Placu Wolności rozpoczęły się uroczyste obchody z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Ustanowione przez Sejm w 2011 roku święto jest powiązane z odbywającymi się w tym samym dniu uroczystymi obchodami Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Przez trzy dni zainteresowani mogli zobaczyć prezentacje sprzętu wojskowego, w tym cieszących się największym zainteresowaniem czołgu Leopard, opancerzonego Rosomaka czy wyrzutni rakietowej Langusta. Podczas uroczystości w Kielcach odbywały się m.in. występy artystyczne, pokazy musztry paradnej czy pokazy walki wręcz. 28 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zorganizowana została także konferencja naukowa „65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Punktem kulminacyjnym trzydniowych uroczystości był apel z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka oraz wojewody Agaty Wojtyszek, poprzedzony Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej. Podczas uroczystości 29 maja odczytane zostały listy okolicznościowe od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, wręczone zostały także resortowe odznaczenia dla weteranów. Na Placu Wolności przedstawieni zostali również żołnierze weterani, którzy biorą udział w działaniach na rzecz upamiętnienia poległych podczas misji zagranicznych: - Dziś dziękowałem na tym placu żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy odnieśli rany w naszych misjach poza granicami kraju. Dziękowałem za ich poświęcenie. Chciałem podkreślić, że państwo polskie pamięta o nich. Przygotowana jest znowelizowana ustawa o weteranach, podnosząca świadczenia dla tych, którzy odnieśli rany na misjach. Zakres wsparcia ze strony państwa polskiego musi być większy i będzie większy – mówił podczas apelu minister Mariusz Błaszczak.

Wieczorem na kieleckim Rynku odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W obchodach uczestniczyli również świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.