Podsumowano akcję wojewody - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
19.06.2018

Podsumowano akcję wojewody

Skierowany do dzieci i młodzieży patriotyczny projekt „Korowód Niepodległości” podsumowała wojewoda Agata Wojtyszek.

Inicjatywa wojewody, zorganizowana w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021, opierała się na patriotycznych spotkaniach z młodzieżą. Akcja trwała od października 2017 r. do maja 2018 r. Przez osiem miesięcy „Korowód Niepodległości” odwiedził wszystkie powiaty naszego regionu. Cieszył się popularnością wśród uczniów, wzięło w nim udział blisko 10 tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem akcji wojewody było kształtowanie miłości do Ojczyzny. Każde spotkanie rozpoczynało się wykładem historycznym, który prowadzili naukowcy z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Odbywały się konkursy wiedzy o Polsce i historycznych postaciach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Spotkania składały się również z równie interesujących zabaw oraz swoistego odkrywania historii poprzez interaktywną wystawę. Młodzi patrioci mieli także okazję przyjrzeć się z bliska replikom broni podczas pokazów grup rekonstrukcji historycznych, spróbować swoich sił na sportowej pneumatycznej strzelnicy czy zrobić pamiątkowe zdjęcie. Każdy z uczestników otrzymał również specjalnie przygotowany „Elementarz Młodego Patrioty”.

Wojewoda mówiła także o planach tegorocznych przedsięwzięć związanych z programem „Niepodległa”. - Przygotowaliśmy grę edukacyjną, w której uczestnicy będą podążali śladami legionów. W ciekawy sposób pokażemy  tę część historii. Chcemy, aby już we wrześniu ta gra była w każdej szkole w województwie. Mam nadzieję, że będzie ona też atrakcją i materiałem edukacyjnym dla nauczycieli. Kolejnym projektem, który będziemy realizować, jest „Niepodległa Tech”. Tutaj również odbędą się ciekawe spotkania. Chcemy pokazać, że niepodległość to nie tylko przeszłość, ale również przyszłość naszego kraju – podkreśliła Agata Wojtyszek.

Gośćmi konferencji prasowej wojewody byli Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, senator Krzysztof Słoń oraz wicekurator oświaty Tomasz Pleban.