Bezpieczne wakacje - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
21.06.2018

Bezpieczne wakacje

Blisko 139 tys. uczniów z województwa świętokrzyskiego już jutro rozpoczyna wakacje. Gospodarzem konferencji podsumowującej rok szkolny 2017/2018 w urzędzie wojewódzkim był wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Podczas spotkania świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik poinformował o zmianach, które w tym roku się rozpoczęły oraz o tych, które czekają na uczniów i nauczycieli już od września. - W tym roku szkolnym wprowadzona została nowa podstawa programowa dla klas pierwszych, czwartych i siódmych. Wiele zmieniło się także w szkolnictwie zawodowym, przestała funkcjonować zasadnicza szkoła zawodowa. W tej chwili w jej miejsce powstała szkoła branżowa pierwszego stopnia oraz szkoła branżowa drugiego stopnia – mówił świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zbliżających się letnich wakacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło specjalny poradnik bezpiecznego wypoczynku dla rodziców i opiekunów – Miejsca wypoczynku, które znajdują się w tej bazie gwarantują nam, że tam wypoczynek może odbywać się w bezpieczny sposób – mówił wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Wybierając dla swojego dziecka formę letniego wypoczynku, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. MEN stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może przekonać się, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.

Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. W ten sposób upewni się, czy wypoczynek jest organizowany również zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Do tej pory (stan na 14 czerwca 2018 r.) w bazie wypoczynku kuratorzy oświaty zatwierdzili 7 939 zgłoszeń (w kraju 4 633, półkolonie 2 878, za granicą 428), w którym będzie uczestniczyło łącznie 354 996 dzieci i młodzieży (w kraju – wyjazd 231 497, półkolonie 116 546, za granicą  16 985). Łącznie w 2017 r. z wypoczynku skorzystało 1 484 106 dzieci i młodzieży.