Żołnierskie święto - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
15.08.2018

Żołnierskie święto

W wojewódzkich obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli udział wojewoda Agata Wojtyszek i wicewojewoda Andrzej Bętkowski. Główna część uroczystości odbyła się na kieleckim Placu Wolności.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego wręczono odznaczenia państwowe, medale, wyróżnienia i nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Wojewoda przeczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników kieleckich uroczystości Święta Wojska Polskiego. „Bezpieczeństwo Polski jest efektem zbiorowego wysiłku społeczności wojskowej, także w Kielcach. Nasi żołnierze w tutejszym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych szkolą się, by ramię w ramię z sojusznikami stać na straży pokoju. Kielce są także domem dla formowanej właśnie Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszyscy Państwo, którzy swym wysiłkiem przyczyniacie się do zwiększenia bezpieczeństwa Polaków, zasługujecie na naszą wdzięczność” – napisał premier.

Za trudną i odpowiedzialną służbę podziękowała żołnierzom wojewoda. „Jako matka polskiego żołnierza zwracam się także do waszych rodzin. Abyście wy mogli nas bronić, wypełniać swoją misję w wielu miejscach, także poza granicami kraju, wasze żony, mężowie, rodziny spędzają niejedną wigilię w samotności, bo wy służycie Ojczyźnie. Dziękuję za to, że mamy takich wspaniałych żołnierzy” – mówiła Agata Wojtyszek.

Po odczytaniu apelu pamięci oręża polskiego i salwie honorowej, przed pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Oficjalną część obchodów zakończyła wojskowa defilada, a na Placu Wolności rozpoczęły się pokazy, których atrakcjami były m.in. prezentacje współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.

Po południu przed Kieleckim Centrum Kultury rozpoczął się piknik rodzinny, którego kulminacją była transmisja multimedialnego widowiska artystycznego „Wolność we krwi” z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uczestników spotkania odwiedziła wojewoda Agata Wojtyszek. Organizatorem przedsięwzięcia, pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP, był Narodowy Bank Polski. Partnerem wydarzenia na szczeblu lokalnym była wojewoda. Do udziału w pikniku zaproszono m.in. wojsko, policję, straż pożarną, grupy rekonstrukcyjne, organizacje i stowarzyszenia kultywujące tradycje militarne i niepodległościowe. Stoisko wystawiennicze zaprezentował także Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.