Wsparcie dla świętokrzyskich szpitali - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
11.10.2018

Wsparcie dla świętokrzyskich szpitali

Blisko 4 miliony złotych przekaże Ministerstwo Zdrowia na szpitalne oddziały ratunkowe w naszym regionie oraz na stypendia dla świętokrzyskich pielęgniarek. Umowy z beneficjentami podpisał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Gospodarzem spotkania w urzędzie wojewódzkim była wojewoda Agata Wojtyszek.

Wiceminister podpisał w Kielcach cztery umowy o dofinansowanie SOR-ów w ramach inicjatywy „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” oraz umowę na stypendia w ramach program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa „Wsparcie na starcie!”. W nową aparaturę medyczną za prawie 1,5 mln złotych zostaną doposażone cztery świętokrzyskie szpitale. Umowa z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach opiewa na blisko 296 tys. zł, do Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej trafi niemal 478 tys. zł, do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach – niecałe 265 tys. zł, a do Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu – 460 tys. zł.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, środki przeznaczone dla szpitalnych oddziałów ratunkowych służą szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia pacjentów, kiedy ze względu na stan zdrowia, wymagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne sfinansują głównie aparaturę dla dzieci, które potrzebują specjalnego, dostosowanego sprzętu.

Wiceminister Sławomir Gadomski zawarł także umowę z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach projektu „Wsparcie na starcie!”. Program powstał w celu zapewnienia skutecznej wymiany pokoleniowej w zawodzie pielęgniarek. Część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, przeznaczone jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. W dofinansowanych szkołach studenci oraz absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa będą mogli skorzystać z programu wspierającego ich rozwój i zatrudnienie. Stypendia – 800 zł miesięcznie – mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie – absolwenci wchodzący do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia. Wartość podpisanej umowy z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości na stypendia dla pielęgniarek i położnych wynosi ponad 2,4 mln zł.

W uroczystości podpisania umów wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści.