Elektroniczne zwolnienia lekarskie od grudnia - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
07.11.2018

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od grudnia

Zasady wprowadzania elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA przedstawił w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Gospodarzem spotkania w urzędzie wojewódzkim była wojewoda Agata Wojtyszek.

Konferencja była jednym z cyklu spotkań we wszystkich województwach, podczas których lekarzom i pracodawcom przybliżony zostanie system e-zwolnień, który od 1 grudnia 2018 r. zastąpi wystawianie tradycyjnych, papierowych zwolnień lekarskich.

Ustawa wprowadzająca między innymi nowe, rewolucyjne przepisy w kwestii wystawiania, przekazywania i przechowywania zwolnień lekarskich weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Od stycznia 2016 r. do 6 listopada lekarze wystawili 7,5 mln e-ZLA. Obecnie już 49 procent zaświadczeń lekarskich jest wystawianych przez lekarzy w formie elektronicznej. Dzięki korzystaniu z elektronicznego zwolnienia lekarze nie muszą ręcznie wypełniać druków w formie papierowej, co zabierało dużo czasu. W przypadku elektronicznych zwolnień lekarz wpisuje w systemie jedynie PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne z systemu informatycznego ZUS zapisują się w e-ZLA automatycznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił lekarzom bezpłatny i prosty w użyciu podpis elektroniczny, którym mogą sygnować każde e-ZLA. Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pracodawcy i ich pracownicy mogą korzystać z elektronicznych zwolnień. To bowiem za pośrednictwem PUE ZUS lekarze wystawiają e-ZLA i tą drogą idą one zarówno do płatnika składek, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektronicznie nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego.

W spotkaniu z wiceministrem Marcinem Zielenieckim wzięli udział senator RP Krzysztof Słoń, dyrektor oddziału świętokrzyskiego NFZ Małgorzata Kiebzak oraz dyrektor oddziału ZUS w Kielcach Paweł Kaleta.

(Źródło inf. MRPiPS).