OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 64 - Oblodzenie Informujemy, że dzień 24.12.2018r. (poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy dla Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. W zamian Urząd będzie pracował w dniu 15.12.2018r. (sobota). Pomoc dla osób bezdomnych. Wojewoda Świętokrzyski informuje. Bezpłatna infolinia: 987. X

Sto lat naszej niepodległości - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
11.11.2018

Sto lat naszej niepodległości

Stulecie odzyskania niepodległości uczciliśmy podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na wojewódzkie uroczystości w Kielcach zaprosiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Obchody rozpoczęły się przed południem, gdy wojewoda złożyła wieniec przed Pomnikiem Niepodległości. W bazylice katedralnej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie kielczanie oraz goście uroczystości odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Stumetrowa biało-czerwona flaga symbolizowała stulecie niepodległości.

Na kieleckim Placu Wolności odbyła się oficjalna część obchodów. - Mimo wielu przeciwności losu, polska waleczność była nie do pokonania. Dzisiejsza uroczystość wzmaga w nas jeszcze bardziej poczucie przynależności, dumy, ale przede wszystkim patriotyzmu, który był, jest i będzie najgłębszą wartością obecnych i przyszłych pokoleń – mówiła Agata Wojtyszek. Wojewoda wręczyła medale okolicznościowe na 100-lecie niepodległości oraz odsłoniła, wraz z prezydentem Kielc, brązowe wieńce przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wojskowa defilada, występy artystyczne, rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona – nie podarowana”. Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Wyśpiewajmy niepodległość” oraz efektowny pokaz laserów.