OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 66 - Burze z gradem X

Niepodległościowy paszport - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.12.2018

Niepodległościowy paszport

Nowy paszport, wydany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wręczyła wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas spotkania w Oddziale Obsługi Paszportowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego nowy dokument otrzymała mieszkanka naszego województwa Karolina Gałczyńska. Jest to jeden z serii dokumentów wydanych według nowego wzoru. Paszporty takie otrzymują wszyscy składający wnioski po 5 listopada tego roku.

- Wniosków o nowy paszport wpłynęło do nas już ponad 1800. Dziś wręczamy dokument pani Karolinie. Serdecznie gratulujemy, jest to paszport zawierający symbole niepodległościowe, które zostały wybrane przez Polaków. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że zabezpieczenia tego paszportu są naprawdę wysokiej klasy. Wręczamy dziś paszport w taki symboliczny sposób, aby również przypomnieć, że składany wniosek wiąże się z tym, że otrzymamy dokument będący znakiem stulecia naszej niepodległości – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Jedną z nowości w wydawanych obecnie paszportach jest sztywna strona personalizacyjna, która umożliwia wprowadzenie specjalnych zabezpieczeń zwiększających ochronę przed kradzieżą tożsamości. Inne elementy zabezpieczające, które zawiera nowy paszport, to m.in.: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu. Nowy paszport ma także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrane zostały motywy widoczne na kartach nowego paszportu. Związane są one z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla naszej niepodległości. Paszporty, którymi obecnie posługują się Polacy, zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści.