SMS-em o zagrożeniach - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
05.12.2018

SMS-em o zagrożeniach

Alert RCB, dostępny w sieciach telefonii komórkowej, był tematem konferencji prasowej wojewody Agaty Wojtyszek oraz kuratora oświaty Kazimierza Mądzika.

Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych – wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb (np. policji, straży pożarnej czy straży granicznej), urzędów i instytucji centralnych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) oraz urzędów wojewódzkich.

To bardzo ważne, abyśmy informowali mieszkańców jak najszybciej, tak aby ponieśli jak najmniejsze starty, szczególnie podczas nawałnic, które niestety nas dotykają – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert.

Alert RCB oficjalnie ruszy 12 grudnia. Użytkownicy telefonów otrzymują ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach: np. nagłych zjawiskach pogodowych, intensywnych burzach lub gwałtownych nawałnicach, które mogą zagrażać życiu. Wiadomości SMS będą wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. Alert nie jest elementem aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania. Aby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej aplikacji czy programu. Na Alert RCB nie trzeba się też zapisywać ani specjalnie ustawiać telefonu. Ważne jest, żeby aparat był włączony oraz był w zasięgu sieci telefonii komórkowej – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wziął udział senator RP Krzysztof Słoń.

Szczegółowe informacje na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rcb.gov.pl/alertrcb