E-dowód: kolejne miasta po testach - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
07.02.2019

E-dowód: kolejne miasta po testach

Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

W ostatnich testach udział wzięli pracownicy ponad trzydziestu urzędów miast i gmin z całej Polski. W województwie świętokrzyskim były to urzędy miast w Kielcach oraz Sandomierzu.

- Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

E-dowód to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu. Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy – informuje ministerstwo.
(źródło: komunikat Ministerstwa Cyfryzacji)