Wicepremier o rządowych programach - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
28.02.2019

Wicepremier o rządowych programach

Region świętokrzyski odwiedziła wiceprezes rady ministrów Beata Szydło. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim, którego gospodarzem była wojewoda Agata Wojtyszek, wicepremier podsumowała przygotowane przez rząd programy społeczne.

Beata Szydło rozmawiała w Kielcach z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów, parlamentarzystami oraz rodzinami korzystającymi ze świadczeń w ramach programów „Rodzina 500+” czy „Dobry Start - 300 dla ucznia”. Wicepremier mówiła także o efektach m.in. programów „Maluch+” oraz „Senior+”. - Nie zrobilibyśmy niczego, gdyby nie było w regionach ludzi, którzy biorą na siebie wykonanie tych programów. Przecież 500 + czy „wyprawka plus” to są programy, które realizujemy przy współpracy z samorządami. Tak samo „Senior+” czy „Maluch+”. I to pokazuje, jak ważne jest, by wszystkie szczeble odpowiedzialne za rządzenie w kraju chciały ze sobą współpracować. Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania z Państwem. Możemy powiedzieć, że system pomocy, który stworzyliśmy działa – mówiła Beata Szydło.

- Rodziny zyskały bardzo dużo. Skrajne ubóstwo praktycznie zniknęło. „Rodzina 500+” to również wybór dla mam: czy chce zostać ze swoimi dziećmi w domu, czy pójść do pracy. Aby mogła pójść do pracy, ważne jest zapewnienie dziecku miejsca w żłobku. W naszym województwie wiele gmin korzysta z kolejnego programu rządowego: „Maluch+”. W ostatnich latach nowych miejsc powstało bardzo dużo. W 2016 roku utworzono ich 85, w kolejnym roku było tych nowych miejsc już około 180. Ponad 300 powstało w roku 2018 – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

- Rozmawiamy o tym, jak rządowe programy wpłynęły na życie tych, którym są one dedykowane. Robimy to także po to, aby ocenić stopień ich realizacji, w jaki sposób one rzeczywiście wspierają rodziny czy starsze osoby. Jestem usatysfakcjonowana tymi głosami, które dzisiaj padły. Mogłam przekonać się, że faktycznie programy społeczne, które realizuje rząd, pomagają rodzinom – podkreśliła wicepremier podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim. - Jestem tu także po to, aby podziękować i pogratulować pani wojewodzie oraz wszystkim pracownikom, którzy angażują się w realizację tych projektów. Województwo świętokrzyskie może służyć za przykład, jak można skutecznie, dobrze i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców korzystać z szerokiej oferty programów przygotowanych przez rząd – zaznaczyła Beata Szydło.

Po spotkaniu w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wicepremier odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy w Piekoszowie oraz Żłobek Gminny w Strawczynie.