Uczczono pamięć żołnierzy - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
01.03.2019

Uczczono pamięć żołnierzy

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddano podczas uroczystości na cmentarzu Kielce-Piaski. Kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci pomordowanych w czasach komunistycznego terroru złożyła wojewoda Agata Wojtyszek.

- Uczcijmy tych, którzy zginęli, ale pozostawili kolejnym pokoleniom testament - w którym miłość do Ojczyzny, troska o jej losy, troska o dobro każdej polskiej rodziny zawsze była na pierwszym miejscu - mówiła wojewoda. W imieniu mieszkańców regionu złożono wspólny wieniec od wojewody, marszałka województwa oraz prezydenta Kielc. Hołd żołnierzom wyklętym oddali parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz samorządowych, władze kieleckiej delegatury IPN, organizacji społecznych, służb mundurowych, a także młodzież szkolna i inni uczestnicy uroczystości.

Wojewoda zapaliła także znicz w kwaterze cmentarza zwanej „Kielecką Łączką”, gdzie spoczywają szczątki osób pomordowanych m.in. w więzieniu kieleckim. - Powinniśmy pamiętać o swoich bohaterach, o tej trudnej i krwawej historii naszego narodu. Cieszę się, że kolejny rok tak duża grupa młodzieży gromadzi się na tym cmentarzu, na „Kieleckiej Łączce”, gdzie spoczywają nasi świętokrzyscy bohaterowie – powiedziała Agata Wojtyszek.

Nekropolia, na której odbyły się uroczystości, jest miejscem spoczynku prochów żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, organizacji Wolność i Niezawisłość, bestialsko torturowanych i zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w kieleckim więzieniu oraz innych miejscach kaźni.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.