Apel o zakończenie protestu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.04.2019

Apel o zakończenie protestu

Sytuacja w oświacie w regionie świętokrzyskim, w związku akcją protestacyjną nauczycieli, była tematem konferencji prasowej wojewody Agaty Wojtyszek i kuratora oświaty Kazimierza Mądzika.

Niepokoi nas, że w tak ważnym momencie dla uczniów nauczyciele decydują się na protest. Z danych wynika, że w naszym województwie do strajku przystąpiło 41 procent szkół. W tym zakresie jesteśmy poniżej średniej krajowej wynoszącej 48 procent protestujących szkół i placówek edukacyjnych. Dziękuję tym samorządom, na których terenie żadna ze szkół nie przystąpiła do protestu. Mamy w regionie takich samorządów 12, są też takie, gdzie protestują pojedyncze placówki – mówiła wojewoda. – Strona rządowa podpisała porozumienie ze stroną związkową. Postulaty  „Solidarności” zostały spełnione. Dotyczą one wysokości podwyżki płac oraz innych spraw związanych z nauczycielami, o które zabiegał związek, chodzi między innymi o skrócenie ścieżki awansu zawodowego czy złagodzenie wymogów dotyczących stażu – podkreśliła Agata Wojtyszek.

Wojewoda zaapelowała do pedagogów o zakończenie strajku. – Jutro nasza młodzież będzie przystępowała do egzaminów. Ponownie apeluję do nauczycieli, aby zdecydowali się zawiesić protest. Ważne jest, aby po kilku latach nauki nauczyciele stanęli podczas egzaminów obok swoich uczniów. Jesteśmy jednak przygotowani, wraz z samorządami i dyrektorami szkół, aby te egzaminy zorganizować mimo protestu. Mamy listę osób, które mają uprawnienia pedagogiczne i w razie potrzeby mogą być członkami zespołów nadzorujących. Osoby takie cały czas do nas się zgłaszają – mówiła wojewoda.

Mamy nadzieję, że jutro pedagodzy przerwą protest. Są takie sygnały, że niektórzy, zwłaszcza młodsi, nauczyciele nie bardzo chcą strajkować. Tym bardziej, że za każdy dzień strajku nie otrzymują wynagrodzenia. Jesteśmy gotowi wspomagać szkoły w egzaminach. Mam nadzieję, że nauczyciele, a jest to zawód szczególny, przemyślą sytuację i nie narażą swoich uczniów na dodatkowy stres, jakim są same egzaminy. Nie ma możliwości dodatkowego terminu egzaminów. Logistycznie jest to nie do zrobienia – zaznaczył kurator Kazimierz Mądzik.

„Ponad 51 proc. szkół i placówek oświatowych 8 kwietnia br. funkcjonowała bez zakłóceń. To dane przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej przez kuratorów oświaty. Kuratorzy na bieżąco monitorują sytuację w szkołach, przedszkolach oraz placówkach edukacyjnych pod względem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków uczniów” – informuje MEN.