Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Recepta dla wygody i bezpieczeństwa - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
23.05.2019

Recepta dla wygody i bezpieczeństwa

Korzyści wynikające z systemu e-recept oraz Internetowego Konta Pacjenta przedstawił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który w urzędzie wojewódzkim rozmawiał z przedstawicielami środowisk lekarskich. Gospodarzem spotkania była wojewoda Agata Wojtyszek.

E-recepta to system informatyczny, którego głównym celem jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty. – Pilotaż e-recepty rozpoczął się w maju ubiegłego roku. 1 stycznia pierwsza faza tego projektu została zakończona, a elektroniczna receptę można zrealizować w każdej aptece. Dzięki temu było też możliwe przyspieszenie wdrożenia projektu w gabinetach lekarskich. Nasz cel jest taki, aby do końca tego roku wszystkie gabinety obsługiwały e-receptę. Dotychczas mamy ich wystawionych już ponad 1 milion 300 tysięcy. To jest dobry wynik, zgodny z naszymi oczekiwaniami  – mówił wiceminister.

Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. – Zależy nam na tym, aby nie wszyscy czekali na ten ostatni termin 1 stycznia, tylko wdrożenie systemu było jak najlepiej przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem – podkreślił Janusz Cieszyński.

Wszystkim, którzy chcą korzystać z e-recepty Ministerstwo Zdrowia poleca kolejna usługę, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Jest to aplikacja, dzięki której w szybki i bezpieczny sposób można znaleźć informacje o swoich danych medycznych. Z systemem można się połączyć korzystając z komputera, tabletu lub smarftona z dostępem do internetu. IKP to źródło informacji m.in. o miejscach, w których można się leczyć, wystawionych receptach i skierowaniach, wysokościach kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz świadczeniach, które zostały udzielone w ramach NFZ. Korzystając z Internetowego Konta Pacjenta można także uzyskać recepty niezbędne do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza czy upoważnić inną osobę do dostępu do danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia. Zalogować się do IKP można za pomocą portalu www.pacjent.gov.pl.

  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #4 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.
  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #6 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.
  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #1 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.
  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #3 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.
  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #5 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.
  • Spotkanie z wiceministrem zdrowia. #2 Spotkanie z wiceministrem zdrowia.