Uwaga! SMOG X

Dodatkowe środki dla szpitali - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
10.09.2019

Dodatkowe środki dla szpitali

Decyzją Ministrów Zdrowia i Finansów, z budżetu państwa przekazana zostanie dodatkowa pula środków na funkcjonowanie szpitali powiatowych. W tej sprawie odbyła się konferencja z udziałem wojewody Agaty Wojtyszek i wicewojewody Bartłomieja Dorywalskiego.

To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń – łączny wzrost ryczałtu w całym kraju dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9% w skali roku: - Przekazaliśmy dobrą informację dla szpitali. Dla naszego województwa wpływa 13 mln zł. Każdy szpital ma przydzieloną odpowiednią kwotę środków finansowych. To dyrektor szpitala będzie miał możliwość przydzielenia tych środków w sposób, który uzna za stosowny. Środki będą mogły zostać przekazane między innymi na wynagrodzenia. To dyrektor szpitala najlepiej wie, w jaki sposób zagospodarować te środki – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Przekazanie tych dodatkowych środków to jeden ze sposobów, który pozwala wspomóc bardzo ważne w województwie szpitale powiatowe, z których mieszkańcy najczęściej korzystają w momencie zagrożenia zdrowia czy życia. Wzrosną też wyceny kilkudziesięciu świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych: - Co jest jeszcze bardzo istotne, nastąpi wzrost wyceny wartości świadczeń – o cztery procent jeżeli chodzi o szpitale pierwszego stopnia i trzy procent jeżeli chodzi o szpitale drugiego stopnia – poinformował wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

W ostatnich latach wzrosły znacznie nakłady finansowe, które trafiają do budżetu szpitali. Od 2015 roku te nakłady zwiększyły się o 25 miliardów zł, natomiast na koniec 2024 roku wyniosą 6% PKB.