OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 34 - Przymrozki Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Najlepsi w kraju - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
27.01.2020

Najlepsi w kraju

Powiat kielecki jest krajowym liderem w pozyskaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych. O powiatowych inwestycjach wspartych z rządowego funduszu rozmawiano podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza.

W wyniku naborów w 2019 r. powiat kielecki otrzymał łączne dofinansowanie w wysokości 83 528 694 zł. Pozwala to na wykonanie 50 zadań dotyczących rozbudowy, przebudowy lub remontu ponad 124 km dróg powiatowych. Całkowita wartość zadań powiatu to ponad 156 mln 770 tys. zł. Dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych wynosi maksymalnie 80 % wartości zadania.

Powiat kielecki jest liderem w pozyskiwaniu pieniędzy z FDS, drugi w krajowym rankingu jest powiat wysokomazowiecki w województwie podlaskim, który otrzymał 46 mln zł. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim staroście kieleckiemu Mirosławowi Gębskiemu pogratulowali sukcesu poseł Krzysztof Lipiec i wojewoda Zbigniew Koniusz. – Pięćdziesiąt zadań sfinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych uczyniło to, że powiat kielecki realizuje bardzo wiele inwestycji oczekiwanych przez społeczeństwo. Fundusz, który działa przez rok w znakomity sposób, zaktywizował nasze samorządy – mówił wojewoda.

Ustawą z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. FDS stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli. Utworzenie Funduszu ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.