Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
01.03.2020

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli wojewoda Zbigniew Koniusz i wicewojewoda Rafał Nowak.

Główne uroczystości odbyły się przed kieleckim pomnikiem Armii Krajowej. Rozpoczęła je Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice katedralnej. Następnie złożono kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.

Zróbmy wszystko, aby ta historia już się nie powtórzyła. Pamiętajmy, że dziś nie możemy ulec pokusie. Pokusie tego, że uznajemy siebie za najważniejszych. Najważniejsza była Polska, która Wyście zbudowali dla nas razem. Mówię do Was, którzy przeżyli tamte czasy – powiedział wojewoda przed pomnikiem Armii Krajowej.  – Nie dajcie się podzielić. Broń nas Boże również od tego, abyśmy się ciągle kaleczyli, choćby to było tylko ostre słowo. Bo słowa bardzo kaleczą. Ja nie chciałbym nigdy dożyć takiego czasu, aby nasze dzieci umierały krzycząc „niech żyje wolna Polska” – dodał Zbigniew Koniusz. Uroczystości zakończyła modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, apel pamięci oraz salwa honorowa. Przedstawiciele władz złożyli przed pomnikiem wspólny wieniec w imieniu społeczeństwa województwa świętokrzyskiego.

Wcześniej, przed południem, hołd Żołnierzom Wyklętym oddano podczas uroczystości na cmentarzu Kielce-Piaski. Wicewojewoda Rafał Nowak złożył kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. –  Możemy dziś czcić pamięć tych, którzy mieli zostać z naszej, polskiej świadomości wymazani. Wymazani za to, że byli patriotami. Za to, że niejednokrotnie swoje żołnierskie szlify zdobywali u boku Marszałka Piłsudskiego, bronili Polski w 1920 roku przed bolszewicką nawałnicą, bronili Polski w roku 1939. Potem, działając w Polskim Państwie Podziemnym, nie ustawali w przysiędze, którą złożyli, Kiedy wydawało się, że będą mogli cieszyć się z niepodległości, rozpoczął się dla nich jeszcze bardziej czarny okres niż ten z czasów niemieckiej okupacji – mówił Rafał Nowak.
Wicewojewoda zapalił także znicz w kwaterze cmentarza zwanej „Kielecką Łączką”, gdzie spoczywają szczątki osób zamordowanych w czasach komunistycznego terroru.

Tegoroczne obchody odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Wojewódzkie uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali Wojewoda Świętokrzyski oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.