Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Konferencja prasowa wojewody - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
12.03.2020

Konferencja prasowa wojewody

O utworzeniu w szpitalu powiatowym w Starachowicach jednoimiennego szpitala zakaźnego w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował wojewoda Zbigniew Koniusz.

Tego typu szpitale jednoimienne, do których kierowani będą pacjenci z potwierdzonym koronawirusem lub wysokim prawdopodobieństwem zakażenia, są tworzone we wszystkich województwach.

- To szpital wieloprofilowy. Pamiętajmy, że pacjenci z koronawirusem to również pacjenci często z wieloma innymi schorzeniami, więc nie może to być tylko szpital zakaźny, ale posiadający wszelkie potrzebne oddziały. W przypadku pojawienia się większej fali pacjentów przechodzimy na wyższy poziom, czyli taki właśnie szpital dedykowany. Jest to dodatkowe zabezpieczenie – wyjaśniał wojewoda. – W szpitalu w Starachowicach mamy wszystkie oddziały, które teoretycznie obsłużą nam każdego pacjenta. Są to nasze wielokierunkowe działania zmierzające do zabezpieczenia pacjenta, który może być w różnym stanie i z różnymi dodatkowymi schorzeniami – dodał Zbigniew Koniusz.

Pacjenci dotychczas przebywający w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach będą dyslokowani do innych placówek medycznych w regionie. - Przewożenie pacjentów będzie się odbywać w sposób zorganizowany. W tym celu spotkaliśmy się z większością medycznych konsultantów wojewódzkich oraz dyrektorami wszystkich szpitali województwa świętokrzyskiego. Poza koronawirusem mamy inne schorzenia, których codziennie w województwie jest wiele. Miejmy więc odpowiedni punkt odniesienia i odpowiednią miarę sytuacji. Koronawirus jest jednym ze schorzeń, które nas obecnie bardzo absorbuje i na zabezpieczenie się przed którym przeznaczamy duże środki. Są to działania prewencyjne podejmowane z dużym zapasem i dużą dozą przewidywania potencjalnego rozwoju sytuacji – mówił wojewoda.

Akcję systematycznego przewożenia pacjentów szpitala w Starachowicach będzie koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW.