Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Pożar w Nowinach - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
20.04.2020

Pożar w Nowinach

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko byli dziś w Nowinach, gdzie w niedzielne popołudnie doszło do pożaru na nielegalnym składowisku odpadów. W zorganizowanej konferencji prasowej dotyczącej aktualnej sytuacji w tym miejscu uczestniczył wicewojewoda Rafał Nowak.

Wiceminister klimatu podziękował wszystkim służbom za sprawne przeprowadzenie akcji. Dodał, iż najprawdopodobniej doszło do podpalenia, co na razie jest ustalane przez odpowiednie służby. Jak zaznaczył wiceminister ta sprawa będzie wnikliwie analizowana. Jeśli okaże się, iż było to podpalenie, priorytetowym działaniem będzie postawienie sprawcy przed sądem. Wiceminister zapowiedział również zmiany legislacyjne w zakresie rozszerzenia kompetencji Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, iż skierował na miejsce pożaru sprzęt, który służy do określenia stężenia zanieczyszczeń. Specjalne mobilne laboratorium monitoruje jakość powietrza. Inspektor przypomniał, iż na mapie Polski istnieje około 300 takich miejsc, które poprzez liberalne przepisy umożliwiały ich funkcjonowanie.

Wicewojewoda Rafał Nowak podziękował wszystkim służbom za współpracę podczas akcji gaśniczej i ewakuacji mieszkańców. – „Szkoda, że to wszystko w praktyce musiało zostać sprawdzone w takiej sytuacji, a nie tylko na ćwiczeniach, ale widać, że jesteśmy przygotowani do takich sytuacji” – podsumował wicewojewoda.

Na miejscu wciąż pracują ekipy straży pożarnej oraz ochrony środowiska, które zabezpieczają miejsce pożaru i monitorują stan jakości powietrza.