INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:15 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE NR 56 - Intensywne opady deszczu Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

W rocznicę majowej konstytucji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.05.2020

W rocznicę majowej konstytucji

Złożeniem wspólnego wieńca w imieniu społeczeństwa województwa świętokrzyskiego zakończyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które zorganizował wojewoda Zbigniew Koniusz.

Uroczystości, zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią koronawirusa, odbyły się w formie kameralnej. Po mszy świętej w kościele garnizonowym, hołd twórcom Konstytucji 3 Maja oddano przed pomnikiem Stanisława Staszica w kieleckim parku miejskim. Podkreślając rolę trzeciomajowej konstytucji wojewoda zaznaczył w swym przemówieniu, że „niosła ona nadzieję na przemiany, była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia jego suwerenności. Stała się podstawą nowej polskiej państwowości. Uświadomiła rzeszom, jak powinno wyglądać państwo polskie”.

- Konstytucja 3 Maja stała się na tamte czasy pewnym drogowskazem, mapą, po której powinno się kroczyć, aby budować państwo. I taką mapą konstytucja powinna również być dziś. Pamiętajmy jednak o tym, że aby mapa nadawała się do tego, by z niej korzystać - musi być aktualizowana. To nie może być mapa sprzed wielu lat, bo nasza Ojczyzna ciągle się rozwija. I nawigując według mapy sprzed lat dojdziemy do ślepego zaułka. Nie traktujmy konstytucji jako martwego tworu – mówił Zbigniew Koniusz.

Wojewoda podkreślił, że warto naśladować twórców Konstytucji 3 Maja. - Idźmy tamtą drogą, bo to, co zawarto w jej przepisach było rewolucją na całą Europę. Dziś sytuacja, w jakiej się znajdujemy, pokazuje, że Polska jest nadal silnym i wspaniałym narodem, który w obliczu zagrożenia potrafi zdyscyplinować się oraz zjednoczyć – powiedział wojewoda.

Wspólny wieniec w imieniu społeczeństwa naszego regionu złożyli wraz z wojewodą marszałek województwa Andrzej Bętkowski i prezydent Kielc Bogdan Wenta. W kieleckiej uroczystości uczestniczyli m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści oraz reprezentanci wojska i służb mundurowych.