INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:15 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE NR 56 - Intensywne opady deszczu Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Pamięci wielkiego Polaka - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
12.05.2020

Pamięci wielkiego Polaka

W 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego wojewoda Zbigniew Koniusz złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka na kieleckim Placu Wolności.

- Marszałek Józef Piłsudski był bez wątpienia postacią nietuzinkową, tak trwale wpisaną w nasz pejzaż historyczny, że nie wyobrażamy sobie bez niego dziejów Polski. Obchodzona dziś 85. rocznica śmierci tego wybitnego Polaka pokazuje nam jedno: że w swoim życiu musimy mierzyć się z równie wielkimi wyzwaniami, z jakimi mierzył się twórca naszej Polski. Jego spuścizna polityczna i historyczna wyznacza nam drogę, którą powinniśmy iść – mówił wojewoda.

- Józefowi Piłsudskiemu było wyjątkowo ciężko zbudować Polskę z popiołów, które pozostały po wojnach i rozbiorach. Udało mu się to, gdyż był człowiekiem wielkiej idei i wielkiej determinacji, był wizjonerem przyszłej Polski. Nigdy od tej idei nie odstąpił, dla niego Polska była wyznacznikiem tego, kim ma być on w życiu – dodał Zbigniew Koniusz.

Józef Piłsudski zmarł w Warszawie 12 maja 1935 roku. W nocy z 17 na 18 maja kielczanie mogli pożegnać honorowego obywatela swego miasta na dworcu kolejowym, gdzie na krótko zatrzymał się pociąg z trumną marszałka w jego ostatniej drodze na Wawel. Na kieleckim Placu Wolności zorganizowano polową mszę żałobną.