INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:81 - susza hydrologiczna zlewnia Czarnej, Koprzywianki oraz przyrzecze Wisły (świętokrzyskie) INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:80 - susza hydrologiczna zlewnia Nidy i przyrzecze Wisły (świętokrzyskie) Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Solidarnościowe obchody - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
01.07.2020

Solidarnościowe obchody

W Parku Miejskim w Końskich odbyła się inauguracja 40. rocznicy obchodów powstania „Solidarności”. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda Rafał Nowak.

Wystawa zatytułowana „Tu narodziła się Solidarność” upamiętniająca strajki robotnicze, które rozpoczęły się latem 1980 roku została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i będzie wystawiana również w innych miastach naszego województwa.

Zamysłem twórców przedsięwzięcia jest stworzenie biało – czerwonego szlaku jako wyrazu hołdu dla tych wszystkich, którzy przystąpili do pokojowego ruchu. Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku na świecie.

Strajki, które rozpoczęły się w Polsce, również w naszym regionie , były wyrazem dążeń do zmian, niezależności i wolności ogromnej rzeszy Polaków. Ówczesne wydarzenia stały się początkiem przemian również w innych krajach Europy i znacząco wpłynęły na przebudowę ówczesnej rzeczywistości.