OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE Nr O:39 - gwałtowne wzrosty stanów wody Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Premier odwiedził region - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.07.2020

Premier odwiedził region

Wizytę w województwie świętokrzyskim złożył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Odwiedził Skarżysko-Kamienną, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Busko Zdrój oraz Jędrzejów. Premierowi towarzyszył wojewoda Zbigniew Koniusz.

W Skarżysku szef rządu odwiedził zakłady Mesko S.A., wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podczas spotkania podkreślił, że rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz wykorzystywanie przy tym nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki.  – Dziś stoimy u progu wielkiej fali modernizacji polskiej armii. Dokonujemy zakupu najlepszego sprzętu, ale zależy nam przede wszystkim na tym, aby największa część produkcji odbywała się w Polsce, a najnowsze technologie były rozwijane u nas. Dobrym przykładem tego podejścia są zakłady Mesko. Cieszę się, że odtwarzamy nasze zdolności produkcyjne i przy okazji stwarzamy nowe miejsca pracy – powiedział premier. Zapowiedział także zainwestowanie kolejnych środków w nowoczesną produkcję w skarżyskich zakładach zbrojeniowych.  - Armia polska musi być najlepiej wyposażona – podkreślił szef rządu.

W Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Busku-Zdroju Mateusz Morawiecki wręczył samorządowcom promesy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych. Ponad 2,6 mld złotych z funduszu trafi do gmin wiejskich i miejsko‑wiejskich. Jak czytamy na stronie www.gov.pl, jest to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19, zaś rządowe wsparcie jest bezzwrotne. Pieniądze przekazane przez rząd można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. - Jest bardzo ważne, aby te środki były wykorzystane dla rozkręcenia gospodarki również na poziomie lokalnym. Dlatego istotne jest, by angażować lokalnych przedsiębiorców, by mieli oni dodatkowy impuls do wyjścia z tego okresu, kiedy w wielu przypadkach ich dochody były słabsze. To jest tarcza samorządowa – mówił premier. - Zachęcam do korzystania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. On jest dobrze przygotowany, by wspierać polską gospodarkę. Dzięki temu będziemy mogli szybko wrócić do dobrego tempa wzrostu PKB – dodał.

Mateusz Morawiecki spotkał się także z mieszkańcami Sandomierza oraz Jędrzejowa.