Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Obradowała WKDS - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obradowała WKDS

Problematyka przestrzegania prawa pracy w zakładach województwa świętokrzyskiego była głównym tematem posiedzenia Wojewódzkiej komisji Dialogu Społecznego. Przewodniczył mu wojewoda Grzegorz Banaś.

Problematyka przestrzegania prawa pracy w zakładach województwa świętokrzyskiego była głównym tematem posiedzenia Wojewódzkiej komisji Dialogu Społecznego. Przewodniczył mu wojewoda Grzegorz Banaś.
Podczas spotkania w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Jadwiga Pechta, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach przedstawiła raport z działalności OIP w roku 2005: - W ubiegłym roku wykonaliśmy 3041 kontroli w naszym regionie. Skontrolowaliśmy 2356 pracodawców. W trakcie kontroli nasi inspektorzy ujawnili u 30 procent skontrolowanych pracodawców nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń -poinformowała Jadwiga Pechta. Jej zdaniem główną przyczyną naruszeń prawa w zakresie niewypłacania wynagrodzenia jest brak środków finansowych. Inne przyczyny to nieznajomość przepisów prawnych oraz odmowa zapłaty wynagrodzenia. Liczba przypadków związanych z ostatnią przyczyną wzrosła z 1,4 procent w 2004 do aż 14,3 proc. w roku ubiegłym.
Niepokojące zdaniem inspektorów OIP są także naruszenia dotyczące czasu pracy. - W 2005 roku inspektorzy pracy stwierdzili naruszenia 46 proc. kontrolowanch pracodawców przepisów o czasie pracy- mówi Pechta. Według niej przyczyna tkwi w braku znajomości w/w przepisów. - Nie bez znaczenia jest również ich zawiłość oraz niejednoznaczność - dodaje. Inne naruszenia prawa pracy dotykają także kwestii stosunku pracy (tu inspektorzy stwierdzili naruszenie prawa w 62 procentach kontrolowanych) oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Łamanie prawa w tej ostatniej kwestii obserwuje się głównie w firmach z branży budownictwa.
W drugiej części posiedzenia Marek Czapla, kierownik Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia Wydziału Polityki Społecznej ŚUW przedstawił informację o wynikach kontroli przestrzegania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. - Nieprawidłowości stwierdzono u 79,5 proc. kontrolowanych jednostek. Wiele z nich miało charakter formalny i wynikało przede wszystkim z zaniedbywania przez przedsiębiorców pobierania od osób przyjmowanych do pracy oświadczeń o pozostawaniu lub nie w rejestrach bezrobotnych - powiedział Marek Czapla. Dodał, że w okresie od początku 2002 roku do końca roku ubiegłego wykonano 6196 kontroli, w rezultacie których zalegalizowano pracę 1975 osób.