Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Obradował Zespół Reagowania Kryzysowego - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obradował Zespół Reagowania Kryzysowego

O stanie przygotowania przeciwpowodziowego oraz postępowania w przypadku ptasiej grypy rozmawiano podczas posiedzenia WZRK.

O stanie przygotowania przeciwpowodziowego w województwie świętokrzyskim oraz postępowania w przypadku ptasiej grypy rozmawiano podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Spotkanie otworzył wojewoda Grzegorz Banaś.
Wzięli w nim udział przedstawiciele służb, inspekcji, straży, zdrowia i samorządu. - Zależy mi, abyśmy wypracowali praktyczny sposób radzenia sobie w obu sytuacjach oraz zminimalizowania ich skutków - mówił wojewoda Grzegorz Banaś.
Andrzej Pabich z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego poinformował o stanie wód w województwie. - Duże opady śniegu i niskie temperatury niosą ze sobą potencjalne zagrożenie powodzią roztopową lub zaporową. Takie potencjalne zagrożenie występuje w naszym regionie - powiedział. Podkreślił, że stan wód w rzekach utrzymuje się na średnim poziomie, a zbiorniki Chańcza, Brody i Wióry posiadają odpowiednią rezerwę powodziową.
Bogusław Grzywna, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach zapewnił, że wszystkie urządzenia hydro-techniczne są sprawne, a drogi dojazdowe są odśnieżone. Służby wojewody sprawdzają nadal przygotowanie magazynków przeciwpowodziowych w gminach oraz gotowość odpowiednich służb na wypadek zagrożenia. Wyposażenie podstawowe skontrolowanych magazynków zostało ocenione jako dobre. - Na pewno nie unikniemy lokalnych podtopień. Dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców, aby zadbali o własne gospodarstwa - apelował Andrzej Martoś, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego ŚUW.
Druga część spotkania poświęcona była ptasiej grypie w związku z rozpoczynającymi się migracjami ptaków wodno-błotnych. W Świętokrzyskiem dzikie gęsi, kaczki i łabędzie przebywają głównie w otoczeniu stawów rybnych, w dolinie Nidy i rzeki Kamiennej oraz na dużych zbiornikach. W tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia ptasią grypą w naszym województwie. W gotowości są służby wojewody, straż pożarna oraz policja. Stały monitoring prowadzi Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.