OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 63 - Silny wiatr Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Wizyta ministra zdrowia - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta ministra zdrowia

- Pozytonowy tomograf emisyjny powinien trafić do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ten ośrodek w pełni na to zasłużył - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa, który gościł w Kielcach.

- Pozytonowy tomograf emisyjny powinien trafić do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ten ośrodek w pełni na to zasłużył - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa, który gościł w Kielcach.
Pozytonowy tomograf emisyjny umożliwia diagnozowanie choroby nowotworowej w bardzo wczesnym stadium. - Wstępnie planujemy, że w Polsce będzie około pięciu takich nowoczesnych urządzeń. Po dzisiejszej wizycie w Kielcach jestem zwolennikiem, aby jedno z nich było właśnie tutaj - powiedział minister Zbigniew Religa. Nawiązał również do rozpoczynającej się w najbliższy piątek sejmowej debaty dotyczącej naprawy systemu ochrony zdrowia. - Naprawa doprowadzi do wzrostu nakładów na ochronę zdrowia z 3,9 proc. PKB do 5 proc. PKB. To jest gigantyczny wysiłek rządu - powiedział. Odniósł się także do protestu środowiska medycznego. Zaznaczył, że podstawy protestu są słuszne, a płace - zróżnicowane, w większości jednak plasują się poniżej średniej krajowej. - Odpowiedzialność za zdrowie i życie powinna być wynagradzana lepiej niż dotychczas. Rząd robi wszystko, aby tę sytuację poprawić stąd propozycja 30 proc. podwyżek pensji od 1 października - podkreślił minister Religa. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii minister spotkał się również z przedstawicielami środowiska medycznego. Wcześniej otworzył Oddział Dzienny dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych oraz Klub Pacjenta NZOZ „Nadzieja Rodzinie". - Jeśli mogę jeszcze cokolwiek zrobić to na pewno rozpowszechnić placówkę w kraju tak, aby była przykładem dla innych. Z założenia oddziału dumny był również wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś. - Degradacja człowieka to degradacja społeczeństwa uniemożliwiająca rozwój narodu. Dzięki takim placówkom i ludziom, którzy w nich pracują możemy kształtować zdrowe społeczeństwo obywatelskie - powiedział wojewoda podczas otwarcia ośrodka. W uroczystości wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowiska naukowego i lekarskiego. - Za pomocą musi stać państwo, dlatego deklaruję, że będziemy wspierać ośrodek - zapewnił Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS.
Od momentu rozpoczęcia strajku w województwie z inicjatywy wojewody Grzegorza Banasia działa specjalna infolinia dla osób chorych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 889 684 od godz. 7.30 do 19.30 w Świętokrzyskim Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia w Kielcach można uzyskać informacje dotyczące placówek, w których chorzy w nagłych przypadkach otrzymają pomoc medyczną.
Wojewoda zwrócił się również do organów założycielskich strajkujących szpitali, czyli marszałka województwa, starostów i prezydenta Kielc o podjęcie działań wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a zwłaszcza ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Na pisma wojewody świętokrzyskiego z dnia 29 i 30 maja br. odpowiedział Prezydent Miasta Kielc Wojciech Lubawski i dziewięciu z trzynastu starostów. Rady i Zarządy Powiatów analizując sytuacje strajkowe skupiły się w swoich działaniach na zabezpieczeniu dostępu do świadczeń medycznych. - W szpitalach objętych strajkiem przypadki ostre przyjmowane są na bieżąco . Nie ma potrzeby interwencji ze względu na odmowę udzielenia pomocy medycznej w naszych jednostkach - napisali w liście do wojewody.
W tej chwili w województwie świętokrzyskim strajkują lekarze w 15 szpitalach. Dziś rozpoczęli strajk pracownicy szpitala w Sandomierzu. Nie strajkują pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i szpitali w: Chmielniku, Busku Zdroju, Starachowicach, Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej oraz w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarneckiej Górze.
Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w świętokrzyskich placówkach służby zdrowia, które przystąpiły do strajku.