Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Bezpieczne stadiony - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne stadiony

Bezpieczeństwo imprez masowych było tematem konferencji, którą poprowadził wicewojewoda Lech Janiszewski.

Bezpieczeństwo imprez masowych było tematem konferencji, którą poprowadził wicewojewoda Lech Janiszewski.
- Głównym celem dzisiejszego spotkania jest wymiana poglądów i doświadczeń wynikających z zabezpieczeń imprez sportowych, szczególnie meczów piłki nożnej na terenie województwa świętokrzyskiego - mówił otwierając konferencję wicewojewoda.
Oceny zabezpieczeń imprez masowych w naszym regionie w pierwszym półroczu tego roku dokonał Roman Doroszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. - W tym czasie odbyło się 259 imprez, w tym 179 sportowych i 80 kulturalnych. Z 10 do 28 wzrosła liczba imprez sportowych tzw. podwyższonego ryzyka w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - tłumaczył inspektor Roman Doroszkiewicz. Policyjne statystyki pokazują, że przybywa również ekscesów chuligańskich na stadionach. Dochodzi również coraz częściej do zatrzymań. - Prawie o 50 proc. wzrosła liczba zaangażowanych policjantów w organizację imprez masowych w stosunku do roku ubiegłego, głównie spotkań piłkarskich. Taka tendencja panuje w całym kraju - zaznaczył. Oznacza to w związku z tym większe koszty, które w pierwszym półroczu br. wyniosły ponad 914 tys. zł. - To jest ponad 50 proc. więcej niż rok temu. Poza tym dochodzą również koszty społeczne, których nie da się przeliczyć. Policjanci zabezpieczający obiekty sportowe nie biorą udziału w innych akcjach w mieście. Dlatego tak ważne jest, aby na stadiony wpuszczać osoby, które na to zasłużyły i eliminować pseudokibiców. Można to osiągnąć zabiegami organizacyjnymi - objaśniał.
O tendencjach rozwojowych świętokrzyskiej piłki nożnej i najważniejszych problemach mówił Stanisław Nowak, wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Zwrócił uwagę na pogarszające się zachowanie kibiców i młodych zespołów piłkarskich. - Najgorzej sytuacja wygląda na obiektach czwartoligowych, gdzie antagonizmy pomiędzy drużynami i kibicami trwają od lat - podkreślał. Aby polepszyć stan bezpieczeństwa ŚZPN organizuje szkolenia m.in. dla kierowników ds. bezpieczeństwa wszystkich klas rozgrywkowych wydając stosowne certyfikaty. Uczestnicy spotkania wymieniali się doświadczeniami odnośnie skuteczności systemów dozoru wizyjnego i audio na stadionach piłkarskich. Rozmawiano także o współpracy policji z podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo imprez masowych, jak również stanie ochrony przeciwpożarowej na obiektach piłkarskich.
W konferencji „Bezpieczne stadiony" wzięli udział m.in. policjanci, przedstawiciele samorządów oraz prezesi klubów sportowych.