OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 49 - Przymrozki, Oblodzenie Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Konferencja prasowa wojewody - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
28.09.2021

Konferencja prasowa wojewody

O sytuacji związanej z terenem położonym wokół klasztoru na Świętym Krzyżu rozmawiano podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Spotkanie dotyczyło zakładanej zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w związku z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Gośćmi zaproszonymi przez wojewodę byli samorządowcy – włodarze gmin: Bieliny, Nowa Słupia, Waśniów i Pawłów, przedstawiciele zgromadzenia Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski. Podkreślali oni wzajemną wzorową współpracę dotyczącą ochrony walorów kulturowych, przyrodniczych i turystycznych Świętego Krzyża i jego okolic. Wojewoda Zbigniew Koniusz zaznaczył, że w pełni popiera działania zgromadzenia oo. oblatów w sprawie przeznaczenia terenów położonych przy świętokrzyskim klasztorze.

Samorządowcy należący do Związku Gmin Gór Świętokrzyskich zaprezentowali swe stanowisko w sprawie komunikatów pojawiających się w przestrzeni publicznej odnośnie działalności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej komunikatów szkalujących działalność zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu” – czytamy w dokumencie podpisanym przez włodarzy gmin: Bieliny, Bodzentyn, Łagów, Łączna, Masłów, Nowa Słupia, Pawłów, Suchedniów, Waśniów i Zagnańsk.

„To właśnie to zgromadzenie przez dziesięciolecia otacza troską i wkłada ogromny trud i zaangażowanie w przywrócenie, tak ważnemu dla nas wszystkich miejscu, dawnego piękna oraz należnej mu rangi i znaczenia w świadomości turystów i pielgrzymów odwiedzających Święty Krzyż. W działania te niejednokrotnie zaangażowane są również nasze lokalne społeczności - uczestniczymy zarówno w przedsięwzięciach inwestycyjnych, jak również kulturalnych, turystycznych, edukacyjnych mając przede wszystkim na uwadze znaczenie Świętego Krzyża dla dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu Gór Świętokrzyskich, województwa świętokrzyskiego i Polski oraz jeden wspólny cel - niekwestionowaną potrzebę jego dalszej rewitalizacji, zachowania, upowszechniania w świadomości kolejnych pokoleń Polaków” – napisali samorządowcy. „Nasza współpraca przebiega wzorcowo i jesteśmy przekonani, że nasze współdziałanie przynosi wymierne korzyści nie tylko dla wspólnot lokalnych, ale również dla całego regionu, zarówno w obszarze duchowym, jak i społeczno-gospodarczym” – zaznaczyli wójtowie i burmistrzowie.

  • _IMG_1307