Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Forum o powietrzu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Forum o powietrzu

O ochronie i poprawie jakości powietrza dyskutowano podczas forum „Polska tworzy powietrze dla Europy”.

O ochronie i poprawie jakości powietrza dyskutowano podczas forum „Polska tworzy powietrze dla Europy". Spotkanie otworzył wicewojewoda Lech Janiszewski.
To pierwsze z czterech zaplanowanych w kraju regionalnych spotkań służb ochrony środowiska poświęconych działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza. - Przeprowadzona w ubiegłym roku ocena jakości powietrza w województwie świętokrzyskim pod względem wymogów dla ochrony zdrowia wykazała, że najbardziej powietrze zanieczyszczone jest pyłem PM10 w trzech strefach obejmujących miasto Kielce oraz powiaty ostrowiecki i starachowicki - mówi Witold Bruzda z Wydziału Środowiska i Rolnictwa ŚUW.
W pozostałych jedenastu strefach badana jakość powietrza była dobra. Przyznano im najwyższą klasę A. Powody zanieczyszczenia powietrza pyłem związane są z działalnością zakładów energetycznych i ciepłowniczych oraz indywidualnego ogrzewania mieszkań, zwłaszcza zimą.
- Na tle innych regionów, Świętokrzyskie, wypada bardzo dobrze. Znajduje się w grupie o najwyższym wskaźniku czystości powietrza, obok takich województw jak lubelskie, zachodnio-pomorskie i lubuskie - zaznacza Barbara Toczko z Departamentu Monitorowania, Ocen i Prognoz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dla trzech najbardziej zanieczyszczonych stref w Świętokrzyskiem przygotowywany jest Program Ochrony Powietrza (POP), który powinien być gotowy w połowie przyszłego roku.
W otwartej dyskusji poświęconej m.in. programom naprawczym i planom ochrony powietrza wzięli udział eksperci z Ministerstwa Środowiska z Departamentu Globalnych Problemów Środowiska i Zmian Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele nauki i organizacji pozarządowych z województw mazowieckiego i łódzkiego. Organizatorem forum była Inspekcja Ochrony Środowiska.