Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Wizyta w Klinice Jednorożec w Bocheńcu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
21.04.2022

Wizyta w Klinice Jednorożec w Bocheńcu

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz odwiedził Klinikę Jednorożec w Bocheńcu. To tu trafiają dzieci z Ukrainy, które wymagają leczenia onkologicznego.

Do Polski, od momentu wybuchu wojny, przyjechało blisko tysiąc dzieci chorych onkologicznie. Do województwa świętokrzyskiego trafiło blisko 600 małych pacjentów. Z czego 220 dzieci zostało objętych leczeniem w Polsce, pozostałe zostały przekierowane do specjalistycznych szpitali za granicą.

”Jestem pod dużym wrażeniem Państwa działań. Gratuluję pomysłu i wykonania. Wiem, jakie to było trudne. Dzieci narażone na traumę wojny i zmagające się z chorobą - zupełnie są bezbronne. Dzięki Wam mają zapewnioną profesjonalną pomoc medyczną i uciekły przed konfliktem zbrojnym” – powiedział podczas spotkania wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W województwie świętokrzyskim dzieci po przyjeździe trafiają do Kliniki Jednorożec w Bocheńcu. Po czym po przeprowadzonej diagnostyce trafiają do ośrodków onkologicznych.

W Polsce leczone są w 19 ośrodkach, w 16 miastach.

„Nie byłoby to możliwe bez Pana przychylności dla naszych działań” – podkreślił dr Carlos Rodrigez-Galindo z Fundacji ST. Jude Childrens Research Hospital.

W organizację pomocy zaangażowało się bardzo wiele osób prywatnych, instytucji, fundacji, bez których nie udałoby się osiągnąć tak wiele. Jak podkreśliła Małgorzata Dutkiewicz z Fundacji Herosi „nasza współpraca to tak naprawdę łańcuch składający się z wielu  ogniw, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces. To St. Jude, Tabletoćki, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Do tego dochodzą kliniki za granicą i inne organizacje pomocowe, a także władze województwa i samorządu”.

Aby sprawnie przeprowadzić akcję pomocy skierowaną do dzieci chorych onkologiczne, potrzeba działań na Ukrainie.  Stąd zaangażowanie się ukraińskiej Fundacji Tabletoćki Jak powiedziała Julia Nogaitsyna z tejże fundacji „ten model wypracowany przez nas dla dzieci z chorobami nowotworowymi  jest przykładem, z którego chcą czerpać inni. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami i Państwa gościnności i wsparciu jest to możliwe, że mogliśmy wypracować system zabezpieczający w tak krótkim czasie dzieci potrzebujące”.

Jak wyjaśniła Małgorzata Dutkiewicz z Fundacji Herosi nazwa Kliniki Jednorożec nie jest przypadkowa. „Jednorożec to symbol mocy, która ma magię w sobie. Dlatego dzieci, które do nas trafiają są obdarowywane jednorożcami. Aby okrucieństwo wojny zamienić w nadzieję i w uleczenie”.