Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Bohaterowie dla pokoleń - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bohaterowie dla pokoleń

Tablicę pamiątkową poświęconą pracownikom byłego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Ziemskiego w Kielcach zamordowanym w Katyniu i Charkowie odsłonięto dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Tablicę pamiątkową poświęconą pracownikom byłego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Ziemskiego w Kielcach zamordowanym w Katyniu i Charkowie odsłonięto dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy „Prawdy nie można rozstrzelać. Katyń - lekcja historii".
Tablicę odsłonili wspólnie wojewoda Grzegorz Banaś i minister Janusz Krupski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Towarzyszyli im kombatanci, członkowie Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i policji.
- To moralny obowiązek nas wszystkich, czcić pamięć o tych, którzy kładli głowę mając w sercu i na ustach imię Rzeczpospolitej. Ta pamięć jest w tej chwili przywracana. Nie ma przyszłości bez wiedzy i pamięci o tym, co się stało w Katyniu i Charkowie - mówił wojewoda.
Tablicę poświęcił ks. biskup Kazimierz Gurda - Takich bohaterów trzeba wspominać, aby w dalszym ciągu wartość Ojczyzny była nadal ważna dla nas wszystkich, zwłaszcza dla młodzieży - mówił biskup.
Minister Janusz Krupski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że ta uroczystość to hołd dla ludzi, którzy byli gotowi oddać życie za Ojczyznę. - To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości, tutaj, w regionie Świętokrzyskim - w centrum walki z okupantem w czasie II wojny światowej. Zarówno tą tablicą, jak i wystawą, pokazujemy skalę tego, co się stało w tamtym okresie - mówił minister.
Tablica upamiętnia pięciu oficerów Wojska Polskiego, pracowników byłego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Ziemskiego w Kielcach, więźniów obozów w Kozielsku i Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w Katyniu i Charkowie wiosną 1940 roku. Są to: Aleksander Brzostek, Jerzy Juda Fleszler, Józef Kalasanty Jaroszyński, Stanisław Sąchocki oraz Stanisław Walo. Inicjatorem powstania tablicy jest Jan Banaśkiewicz ze Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Autor projektu i wykonawca to kielecki artysta plastyk Krzysztof Moderau.
Następnie w holu przy „okrąglaku" otwarto zostanie wystawę „Prawdy nie można rozstrzelać. Katyń - lekcja historii", która składa się z ponad 300 biogramów oraz fotografii oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu Kielc i powiatu kieleckiego zamordowanych przez NKWD, a także dokumentacji i kalendarium zbrodni. Wystawę przygotował Jan Banaśkiewicz ze Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.
Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.