Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Uroczysta sesja w Krasocinie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
23.01.2023

Uroczysta sesja w Krasocinie

Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości dla Bronisława Ziętala. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wręczył pośmiertne odznaczenie rodzinie bohatera o niepodległość Polski.

W Krasocinie podczas sesji Rady Gminy uroczyście na ręce rodziny porucznika Bronisława Ziętala wojewoda świętokrzyskie Zbigniew Koniusz wręczył Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości pośmiertnie nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

„Chylę czoła przed Panem Wójtem, jak i Radą Gminy za to, że pamiętacie. Świętokrzyskie ma wybitnych synów i córki, które oddały swoje życie w walce. Mamy setki grobów naszych Polaków. Jednym z nich był Bronisław Ziętala. Warto o nich pamiętać, bo ponieśli za to olbrzymią cenę. Oddajemy teraz hołd i zaciągnięty dług spłacamy jako Polacy”- podkreślił podczas uroczystości wojewoda świętokrzyski Zbigniew  Koniusz.

Podczas sesji Rady Gminy, decyzją radnych jedna z ulic w Krasocinie otrzymała imię Bronisława Ziętala. 

Bronisław Ziętal urodził się w 1924 roku w Krasocinie. W 1942 roku został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe. Po dwóch miesiącach jednak udało mu się uciec. Po powrocie do kraju wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Po przekształceniu w Armię Krajową pełnił rolą łącznika między AK a Narodowymi Siłami Zbrojnymi. W 1944 roku wstąpił do NSZ i przyjął pseudonim „Dąb”. Przydzielony został do Brygady Świętokrzyskiej. Czynnie działał w podziemiu niepodległościowym.

W 1949 roku założył niepodległościową organizację zbrojną „Polskie Siły Katolickie Zbrojne”. Pół roku później został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W październiku 1950 roku w związku z działalnością niepodległościową skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci. Wyrok wykonano w styczniu 1951 roku

 

  • _DSC00015
  • _DSC00029
  • _DSC00032
  • _DSC00044
  • _DSC00045
  • _DSC00048