Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Zniesiono ograniczenia - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
25.01.2023

Zniesiono ograniczenia

O likwidacji strefy czerwonej ASF (afrykańskiego pomoru świń) w regionie świętokrzyskim poinformował wojewoda Zbigniew Koniusz podczas konferencji prasowej. Szczegóły przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

21 stycznia 2023 r. strefa czerwona (obszar objęty ograniczeniami III), utworzona w grudniu 2021 r. na części obszaru powiatów jędrzejowskiego, kieleckiego i włoszczowskiego w związku z wystąpieniem dwóch ognisk ASF, została zamieniona na strefę niebieską (obszar objęty ograniczeniami I). Zmianę wprowadziło rozporządzenie wykonawcze Komisji UE.

Oznacza to złagodzenie wymogów odnośnie ASF, głównie: mniej kontroli bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie, brak konieczności badania świń w kierunku ASF przed ubojem na użytek własny oraz możliwość przemieszczania świń między stadami w całym kraju.

W województwie świętokrzyskim nadal będą znajdować się strefy z ograniczeniami w związku z ASF, jednak o znacznie łagodniejszym rygorze:
- niebieska (obszar objęty ograniczeniami I) – zdecydowana większość województwa,
- różowa (obszar objęty ograniczeniami II) – cześć powiatów: koneckiego, opatowskiego, sandomierskiego oraz starachowickiego (wyznaczona została przez Komisję Europejską w związku z występowaniem ASF u dzików w sąsiednich województwach).

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przygotowuje wnioski o znoszenie kolejnych stref z ograniczeniami w związku z ASF, co uzasadnia potwierdzenie braku obecności wirusa tej choroby na obszarze województwa i rosnący poziom dostosowania gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną do zasad bioasekuracji.

Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową występującą u świń utrzymywanych i dzikich, która może mieć poważny wpływ na populację zwierząt i rentowność hodowli. W regionie świętokrzyskim restrykcje zostały wprowadzone z racji pojawienia się ogniska choroby w powiecie staszowskim.