Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Gaudeamus igitur na Politechnice Świętokrzyskiej - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
04.10.2023

Gaudeamus igitur na Politechnice Świętokrzyskiej

Politechnika Świętokrzyska uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2023/2024. W uroczystości wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz. Naukę na największej uczelni technicznej w regionie rozpoczęło blisko 4,5 tys. studentów.

Tradycyjnie odbyła się ceremonia immatrykulacji studentów pierwszego roku oraz wygłoszono wykład inauguracyjny.

W tym roku akademickim, uczelnia uruchomi nowy kierunek, którym będzie zarządzanie biznesowe. W trakcie naboru te studia wybrało ponad 50 osób.

Wojewoda Zbigniew Koniusz zwrócił się do młodzieży, biorącej udział w inauguracji roku akademickiego.

„To ważny dzień dla Was. Uczelnia ma to do siebie, że dokonuje bardzo dokładnych szlifów, które podnoszą wartość każdego z Was. Wybierając studia, wybieracie drogę doskonałości ,a to jest niezmiernie ważne w dzisiejszym życiu. To jest wysiłek podjąć studia”- powiedział wojewoda.

Podczas uroczystości odznaczono złotymi, srebrnymi i brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę pracowników Politechniki Świętokrzyskiej. Uhonorowanych zostało 47 osób.

Politechnika Świętokrzyska to najstarsza szkoła wyższa w regionie świętokrzyskim i jedyna publiczna, techniczna uczelnia akademicka o statusie politechniki. Nawiązuje do tradycji założonej w 1816 r. przez Stanisława Staszica Szkoły Akademiczno-Górniczej, pierwszej wyższej szkoły technicznej na ziemiach polskich.
Jak informuje kielecka uczelnia, Politechnika Świętokrzyska stanowi zaplecze badawczo-naukowe dla rozwoju nowoczesnego przemysłu województwa świętokrzyskiego, a także małych i średnich przedsiębiorstw, licznie powstających w regionie. Ponad 136 laboratoriów, w tym pięć akredytowanych z zakresu materiałów drogowych, elektrotechniki pojazdowej, techniki świetlnej, komputerowych pomiarów wielkości geometrycznych oraz mikroskopii skaningowej i mikroanalizy rentgenowskiej, wyposażonych w nowoczesną aparaturę pozwala na prowadzenie badań naukowych i realizację zadań dydaktycznych na najwyższym światowym poziomie. Unikalne w skali kraju jest Centrum Laserowych Technologii Metali posiadające pełne zaplecze do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych.