Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Uhonorowani „Czystym Sercem” - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
11.10.2023

Uhonorowani „Czystym Sercem”

Nagrody „Czyste Serce” wręczył wojewoda Zbigniew Koniusz za szlachetną i bezinteresowną działalność na rzecz mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Podczas gali w urzędzie wojewódzkim laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.

Honorowa nagroda jest hołdem dla Marka Kotańskiego, psychologa i terapeuty, twórcy m.in. „Monaru” oraz „Ruchu Czystych Serc”. Odwołuje się do idei dobra i solidarności z ludźmi potrzebującymi pomocy. Po raz pierwszy została wręczona w 2003 r.

To nagroda dla osób, które mają najbardziej otwarte serca i umysły na potrzeby innych i wpisują się w to, co Marek Kotański założył sobie od początku: trzeba pomagać ludziom potrzebującym tej pomocy. Bo to nie jest takie oczywiste. Mam akurat to szczęście, że pamiętam Kotańskiego, parę razy widzieliśmy się. I wiem, jakim szokiem dla wielu osób było to, że ktoś pochylił się nad narkomanami, którzy byli wykluczeni niemal z automatu z życia społecznego. Marek Kotański złamał to dziwne patrzenie na te osoby. Zdiagnozował, że potrzebują pomocy oraz znalazł metodę, jak im pomagać. Monar, Markot i wiele inicjatyw, które wprowadził to jest jego osobista zasługa. To dobrze, że dziś potrafimy kontynuować to jego wielkie dzieło i robimy nasze małe kroczki na drodze, aby pomagać innym – powiedział wojewoda.

W tym roku nagroda wojewody została przyznana w czterech kategoriach: „Instytucja”, „Organizacja pozarządowa”, „Wydarzenie/akcja” oraz „Osoba fizyczna”.

W pierwszej z kategorii statuetkę „Czystego Serca” otrzymała Placówka Wsparcia Dziennego w Staszowie – Świetlica „Jutrzenka”. W swojej pracy kieruje się ona misją, którą doskonale oddają słowa Janusz Korczaka: Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”. Każde spotkanie w świetlicy to nauka otwartości, szczerości, współdziałania i współpracy, a także nawiązywania przyjaźni. Jest to miejsce, które wychowankowie nierzadko traktują jak swój drugi dom. Przez 10 lat działalności placówka stała się miejscem budzenia kreatywności, inspiracji i wzmacniania postaw prospołecznych wśród młodzieży. Tworzy ją 13 świetlic znajdujących się na terenie miasta i gminy Staszów. Przedmiotem działalności placówki jest wspieranie rodziny prowadzone w formie opiekuńczo-wychowawczej.

W kategorii „Organizacja pozarządowa” nagroda wojewody trafiła do Stowarzyszenia „Asumpt” z Chęcin. To wolontariusze, którzy z potrzeby serca i chęci działania aktywizują się niosąc pomoc potrzebującym. Pomagali podczas pandemii COVID-19 oraz uchodźcom z Ukrainy. Są widoczni podczas wydarzeń artystycznych i sportowych. Pomagają Centrum Kultury i Sportu w akcjach letnich i zimowych dla dzieci.

Dwie statuetki wręczył wojewoda w kategorii „Osoba fizyczna”. Pierwszym z laureatów jest  Stanisława Barańska - lekarz, społecznik zastępca kierownika ostrowieckiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Wspiera wszelkie akcje charytatywne, dba o drogi rozwoju zawodowego młodzieży. Jest osobą cieszącą się nieposzlakowaną opinią nie tylko w środowisku, w którym pracuje, ale także wśród wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymała Anna Zielińska, która od lat organizuje inicjatywy na rzecz ciężko chorych dzieci z terenu powiatu staszowskiego, a także z terenu powiatu sandomierskiego. Jest to działalność dobroczynna na rzecz dzieci i młodzieży. W latach 2020-2023 zawiązała komitety społeczne, których celem były zbiórki funduszy potrzebnych na leczenie ciężko chorych dzieci.

W kategorii „Wydarzenie/akcja” nagrodę wojewody otrzymała Fundacja Gramy z Tobą – organizator pikniku rodzinnego wraz z premierą filmu dokumentalnego, który ukazuje jak ważna jest praca i integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami.

Wojewoda wręczył także pamiątkowe dyplomy wszystkim nominowanym do tegorocznej nagrody „Czyste Serce” oraz podziękował za pracę członkom kapituły nagrody.

Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody „Czyste Serce” znaleźli się ponadto: Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie w Chmielniku z siedzibą w Zreczu Dużym oraz Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kazimierzy Wielkiej (w kategorii „Instytucja”), Stowarzyszenie Gesty Regesty oraz Łoniowskie Stowarzyszenie „Szansa” (w kategorii „Organizacja pozarządowa”), a także: Paulina Plewa Grabarczyk, Justyna Wesołowska, Karolina Nowek i Mieczysław Piotr Bąk (w kategorii „Osoba fizyczna”).