Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Jubileusz orzecznictwa - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileusz orzecznictwa

10-lecie działalności świętowali dziś pracownicy świętokrzyskich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. W uroczystości wziął udział wicewojewoda Lech Janiszewski.

10-lecie działalności świętowali dziś pracownicy świętokrzyskich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. W uroczystości wziął udział wicewojewoda Lech Janiszewski.
Funkcjonowanie zespołów orzekania o niepełnosprawności zostało unormowane 1 września 1997 roku. Nowe zasady podyktowane były dostosowaniem krajowych przepisów do norm Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznictwa. Pierwszy z nich dotyczy ustalania stopnia niepełnosprawności do celów rentowych, drugi zaś do celów pozarentowych, czyli pozyskiwania uprawnień do ubiegania się o różnego rodzaju ulgi, np. komunikacyjne.
W województwie świętokrzyskim istnieje 12 powiatowych zespołów oraz 1 wojewódzki. Od 10 lat ich pracownicy orzekają w sprawach niepełnosprawności dotyczących mieszkańców naszego regionu. - Dzisiejsza uroczystość to wspaniały jubileusz. Czas przemian społecznych i gospodarczych w Polsce oraz konieczność dostosowywania standardów do wytycznych Unii Europejskiej to ogromne wyzwania, którym jesteście Państwo sprostać dzięki własnemu wysiłkowi. Jest to wspaniała praca dla osób potrzebujących, które chcą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, a dzięki Państwu wielu z nich ma taką możliwość - mówił wicewojewoda.
W województwie świętokrzyskim w zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności pracuje 240 osób. W śród nich są lekarze, pracownicy socjalni, psychologowie, doradcy zawodowi oraz pedagodzy. Do każdego przypadku ustalany jest skład orzekających, w których wchodzą dwie osoby - lekarz oraz odpowiedni specjalista. W tym roku orzekali oni już w ponad 34 tysiącach przypadków.