Osoby bezdomne w regionie - wyniki badania
W ostatnich latach wzrosła liczba osób bezdomnych, które mieszkają na terenie województwa świętokrzyskiego. Obecnie są to 864 osoby. Wyniki badania, które odbyło się w nocy, 28 lutego przedstawił wojewoda Józef Bryk.
– Bezdomność to nasz bolesny problem, ale niestety jest on postępujący. Ustawa z 1990 roku nakłada na samorządy obowiązek zabezpieczenia warunków życiowych osobom bezdomnym. Obowiązek przeciwdziałania bezdomności nakłada również konstytucja. My wywiązujemy się z tego obowiązku i w trybie nadzorczym kontrolujemy samorządy w tym zakresie, zostaliśmy także zobowiązani do policzenia osób bezdomnych w naszym województwie – mówił wojewoda Józef Bryk podczas briefingu prasowego w urzędzie wojewódzkim.
Szczegóły badania liczby osób bezdomnych w regionie świętokrzyskim zaprezentował Grzegorz Trapcia z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia ŚUW. Z ogólnopolskiego badania wynika, że statystyczny bezdomny to mężczyzna powyżej 60. roku życia. Gminni koordynatorzy, wraz z policją, odwiedzili tymczasowego schronienia, jak noclegownie, schroniska dla bezdomnych, ogrzewalnie, domy dla samotnych matek i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej. Druga grupa to tzw. miejsca niezamieszkalne - ulice, klatki schodowe, ogródki działkowe, piwnice czy dworce.
– Tylko 100 osób z grupy bezdomnych w naszym województwie zadeklarowało, że nie posiada żadnego źródła dochodów. Większość z nich korzysta z zasiłków z pomocy społecznej lub świadczeń emerytowo-rentalnych – podkreślił Grzegorz Trapcia.
Do 22 marca gminy miały termin na przesłanie sprawozdań do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z przesłanych danych wynika, że na terenie województwa świętokrzyskiego mieszka 864 osób bezdomnych. 35 z nich to obywatele Ukrainy. Zdecydowana większość mieszka w różnego rodzaju placówkach. Najwięcej w gminach: Kielce (307 osób), Stąporków (68), Ożarów (60), Ostrowiec Świętokrzyski (54) oraz Bejsce (47). W miejscach niezamieszkanych, czyli klatkach schodowych, dworcach, altanach śmietnikowych, piwnicach w dniu liczenia przebywało 57 osób. Spotkano ich w gminach: Kielce (27 osób), Ostrowiec Świętokrzyski (10), Sandomierz (8), Końskie i Wilczyce (3), Busko-Zdrój i Włoszczowa (2) oraz Masłów i Pińczów (1).
Wśród osób bezdomnych najwięcej jest mężczyzn, bo 83 procent. 325 z nich ma więcej niż 60 lat, a 298 jest w przedziale wiekowym 41-60 lat. Zdecydowana większość z nich przebywa w schroniskach, a 44 w zakładach karnych. Przyczynami bezdomności są uzależnienie od alkoholu, rozpad związku czy eksmisja z mieszkania.
Statystyczny bezdomny mężczyzna jest po rozwodzie, ma wykształcenie zawodowe. Również zdecydowana większość bezdomnych kobiet mieszka w placówkach. 15 z nich przebywa w pustostanach, a 5 w miejscach niezamieszkalnych. Statystyczna bezdomna jest panną, z wykształceniem zawodowym. Podobnie jak w przypadku bezdomnych mężczyzn, również wśród kobiet najwięcej jest osób powyżej 60. roku życia. Nieliczną grupę stanowią dzieci, których w dniu liczenia było sześcioro. Wszystkie mieszkały z matkami w placówkach.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbyło się po raz pierwszy od 2019 r. W tamtym czasie na terenie województwa świętokrzyskiego były 794 osoby, w 2017 r. – 762.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Te informacje mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową bądź dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.