Lepiej zapobiegać niż leczyć - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
20.05.2025

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Specjaliści zajmujący się przeciwdziałaniem uzależnieniom podzielili się swą wiedzą z uczestnikami konferencji „Profilaktyka uzależnień, AIDS i HIV - zintegrowane podejście i edukacja zdrowotna”. Spotkanie, inaugurujące tegoroczne Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, otworzył wicewojewoda Michał Skotnicki.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad sposobami zapobiegania uzależnieniom, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Na spotkanie w urzędzie wojewódzkim zostali zaproszeni przez wojewodę pedagodzy, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, dyrektorzy placówek oświatowych, pracownicy sądów rodzinnych, przedstawiciele środowisk naukowych i medycznych. Mówiono o współczesnych zagrożeniach związanych z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W naszym województwie profilaktyka jest na dobrym poziomie, ale nadal mamy sporo do zrobienia. Oczywiście dążymy do „planu zero”, aby tego typu zagrożenia u nas nie występowały. Bardzo dobrze, że o tym mówimy, gdyż coraz młodsi ludzie sięgają po alkohol i inne używki – powiedział wicewojewoda.

Zwracamy szczególną uwagę na to, że używanie takich substancji wpływa na zwiększenie możliwości zachowań ryzykownych, które wpływają na życie dzieci i młodzieży. Konferencja obejmuje nie tylko profilaktykę uzależnień, ale także profilaktykę HIV i AIDS, aby przyczynić się do poszerzenia naszej wiedzy oraz wypracowania rozwiązań, które przełożą się na praktykę – podkreśliła Katarzyna Świercz, pełnomocnik wojewody do spraw uzależnień, HIV i AIDS.

Eksperci mówili m.in. o występujących współcześnie zagrożeniach związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, sposobach rozpoznawania tych zagrożeń u dzieci i młodzieży, występujących zaburzeniach psychicznych oraz możliwościach leczenia. Poruszano także problem uzależnień dotyczących nadmiernego korzystania ze współczesnych technologii za pomocą szeroko pojętych urządzeń ekranowych, czyli np. gier komputerowych, gier hazardowych czy internetu. Specjaliści z policji mówili ponadto o przestępczości narkotykowej i metodach przeciwdziałania temu procederowi.

Prelegenci podkreślali, że obniża się wiek, w którym młodzi ludzie zaczynają sięgać po wszelkiego rodzaju substancje psychoaktywne. Ze statystyk wynika, że najpopularniejszą używką wśród dzieci i młodzieży jest alkohol – badania wykazały, że przynajmniej raz w życiu upiło się aż 67 procent młodych ludzi w wieku 16-17 lat, wśród młodzieży w wieku 17-18 odsetek ten sięga plisko 89 procent. Używkami, po które sięgają młodzi ludzie są w następnej kolejności: marihuana, amfetamina i jej pochodne, substancje halucynogenne (obecnie najczęściej syntetyczne) oraz dopalacze. Duża jest przy tym liczba przypadków uzależnień od leków przeciwbólowych.

Specjaliści wyjaśniali jakie są sposoby, dzięki którym rodzice czy opiekunowie mogą rozpoznać nadużywanie tego typu substancji wśród dzieci i młodzieży oraz jakie są różnice między używaniem ryzykownym lub szkodliwym a uzależnieniem.