12.07.2025
Pamiętamy o bohaterach polskich wsi
W 82. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów upamiętniono mieszkańców zamordowanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. W uroczystościach w michniowskim mauzoleum wziął udział wicewojewoda Michał Skotnicki.
W Michniowie obecni byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okla-Drewnowicz oraz wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.
- Michniów i Kielecczyzna były partyzancką twierdzą, której siła nie wynikała z murów, okopów czy zasieków, lecz z chłopskiej mądrości, honoru i głęboko zakorzenionego poczucia ludzkiej godności, budowanego przez pokolenia w duchu tradycji i wiary. Mieszkańcy Michniowa pokazali nam czym jest braterstwo, społeczna solidarność i prawdziwy patriotyzm żyjąc w okrutnych czasach okupacji pielęgnowali te wartości i zapłacili za nie najwyższą cenę. Dziś niesienie świadectwa wydarzeń z lipca 1943 roku jest naszym obowiązkiem. To także świadectwo o nas samych, o naszej historii i kulturze - powiedział wicewojewoda Michał Skotnicki.
Niemcy w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku doszczętnie spalili Michniów mordując przy tym 204 mieszkańców. Był to odwet za współpracę Polaków z partyzantami.
Michniów stał się miejscem upamiętniającym miejscowości, które ucierpiały w czasie II wojny światowej. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest symbolem wszystkich spacyfikowanych wsi podczas wojny.
12 lipca jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w 2017 roku przez Sejm RP.