Nowi specjaliści
Wojewoda Józef Bryk powołał 25 specjalistów do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wydają oni decyzje dla osób z niepełnosprawnościami, które są podstawą do przyznania przez ZUS świadczenia wspierającego.
Specjaliści ustalający poziom potrzeby wsparcia to przede wszystkim fizjoterapeuci, psychologowie, pedagodzy specjalni, pracownicy socjalni, doradcy zawodowi oraz pielęgniarki i pielęgniarze. Obecnie kielecki WZON liczy 120 takich specjalistów.
Pracują oni w komisjach, zarówno stacjonarnych – w urzędzie wojewódzkim, jak i wyjazdowych. Ich zadaniem jest przygotowanie decyzji w oparciu o obserwację, wywiad bezpośredni oraz ocenę funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością. Oceniane są 32 kluczowe obszary życia codziennego, dlatego ważny jest bezpośredni kontakt z tymi, którzy stają przed komisją. Poziom potrzeby wsparcia określony jest w skali od 0 do 100 punktów. Świadczenie wspierające to uzyskanie minimum 70 punktów.
Każdy ze specjalistów musi spełniać warunki dotyczące wykształcenia, doświadczenia i szkolenia określone w przepisach prawa. Należy pamiętać, że oceniany jest wpływ niepełnosprawności na codzienne życie oraz poziom potrzebnego wsparcia. Celem ustalenia tego poziomu nie jest ponowna ocena stanu zdrowia osoby z niepełnosprawnością wynikającego z posiadanych schorzeń.