Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 127 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 64 - Burze Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Oceniono wody powierzchniowe - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oceniono wody powierzchniowe

Najczystszymi rzekami w naszym regionie w ubiegłym roku były Grabówka, Jedlnica oraz Koprzywianka - tak wynika z oceny stanu wód powierzchniowych województwa świętokrzyskiego przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach.

Najczystszymi rzekami w naszym regionie w ubiegłym roku były Grabówka, Jedlnica oraz Koprzywianka - tak wynika z oceny stanu wód powierzchniowych województwa świętokrzyskiego przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach. Wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej zakładają osiągnięcie dobrego stanu wód do 2015 roku. Ze względu na trwający proces dostosowania polskiego prawa wykonawczego do przepisów unijnych przeprowadzoną ocenę należy traktować jako wstępną.
Z uwagi na konieczność uzupełnienia norm dopuszczalnych w nowym rozporządzeniu Ministra Środowiska oraz metodyk badawczych dla niektórych wskaźników, ocena ta jest oceną niepełną i podlegać będzie weryfikacji w roku 2010 roku, po zakończeniu projektów badawczych, w zakresie elementów biologicznych, hydromorfologicznych i chemicznych, realizowanych przez jednostki zewnętrzne na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Badaniom poddano 29 jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP), a stan oceniono w 21. Na ocenę stanu wód składa się klasyfikacja stanu ekologicznego (cieki naturalne) i potencjału ekologicznego (silnie zmienione i sztuczne JCWP) oraz stanu chemicznego wód. Najważniejszym założeniem nowego systemu monitoringu jest oparcie jakości wód na elementach biologicznych.
Wstępna klasyfikacja stanu ekologicznego za rok 2008 wykazała dobry stan w 14% badanych JCWP, w 41% stan umiarkowany, w 17% stan słaby. Natomiast w zakresie stanu chemicznego o wynikach końcowych decyduje najgorsze lub średnie stężenie z roku, wobec powyższego wstępna ocena w większości badanych przypadków wykazała, że wody nie osiągają stanu dobrego. Do najczystszych rzek zaliczono Grabówkę i Jedlnicę, które są dopływami Nidy oraz Koprzywiankę.
Oceny tej nie można porównać do ocen z lat wcześniejszych, ponieważ zmienił się system prowadzenia monitoringu, zakres badawczy i sposób dokonywania ocen. Badania i oceny wód są podstawą do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości wód oraz ich ochrony przed zanieczyszczeniem, służą również do wypełniania przez Polskę obowiązków sprawozdawczych wobec Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Środowiska.