Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Koncert z okazji Sierpnia '80 - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Koncert z okazji Sierpnia '80

W koncercie upamiętniającym wydarzenia z sierpnia 1980 roku wzięła udział wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został profesor Stanisław Żak.

W koncercie upamiętniającym wydarzenia z sierpnia 1980 roku wzięła udział wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został profesor Stanisław Żak.

Impreza odbyła się w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Artyści – grupa "Człowiek na księżycu" i Adam Łapacz wykonali piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Po zakończeniu koncertu wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła prof. Stanisławowi Żakowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta RP. Wniosek o nadanie odznaczenia złożył eurodeputowany Bogusław Sonik.- Jako człowiek, który miał odwagę przeciwstawić się komunizmowi, Profesor Stanisław Żak był bez wątpienia jedną z osób, dzięki którym możliwa była zmiana ówczesnej rzeczywistości. Odwaga, praca, zaangażowanie i wiara w wolną Polskę osób takich jak Profesor Żak sprawiły, że dziś możemy cieszyć się wolnością – mówił europoseł.
Profesor Stanisław Żak to jeden z założycieli "Solidarności" w regionie, założyciel "Solidarności" na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a od 1981 r. założyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach. Stał się czołowym działaczem opozycji demokratycznej w regionie świętokrzyskim. Za swoje zaangażowanie w działalność opozycyjną zapłacił dwukrotnym internowaniem w czasie stanu wojennego. W trakcie internowania w więzieniu na Piaskach w Kielcach, Załężu, Łupkowie Nowym i Uhercach, współtworzył więzienne pismo „Krata”, w którym przedstawiane były wspomnienia i bieżące komentarze w życia internowanych. Po okresie internowania, w grudniu 1982 r., odmówiono mu możliwości powrotu do pracy na uczelni do końca roku akademickiego, a w 1988 r. za działalność opozycyjną z uczelni został relegowany.