Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 127 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

W uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięła udział wicewojewoda Beata Oczkowicz.

W uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięła udział wicewojewoda Beata Oczkowicz.

Oficjalne uroczystości i modlitwa za „żołnierzy wyklętych” odbyły się przed Pomnikiem Armii Krajowej. -Prawda historyczna jest jedną z najcenniejszych wartości, jakie posiadamy. To dobrze, że możemy wreszcie wiele dowiedzieć się o kilkudziesięciu minionych latach. Poznać nowe oblicze historii tak długo z premedytacją fałszowanej. I co najważniejsze - poznać nazwiska i prawdziwe losy ludzi, którzy nie poddawali się zbrodniczemu reżimowi i zapłacili za to często najwyższą cenę - mówiła wicewojewoda.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości na Skwerze Żeromskiego w Wojewódzkim Domu Kultury otwarto wystawę „Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym”. Tematem ekspozycji jest głośny proces pokazowy wymierzony w działaczy podziemia niepodległościowego, trwający w Krakowie od 11 sierpnia do 10 września 1947 r. Na zakończenie, w małej sali Kieleckiego Centrum Kultury, wyświetlono trzy filmy: „Żołnierze wyklęci”, „Losy niepokornych” oraz „Zagończyk”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto przypominające o powojennym polskim podziemiu antykomunistycznym, jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy po 1945 r. przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. Zostało ustanowione w ubiegłym roku i obchodzone jest w rocznicę stracenia przez bezpiekę (1 marca 1951 r.) kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.