Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

O neonatologii w urzędzie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O neonatologii w urzędzie

W specjalistycznej naradzie dotyczącej poprawy jakości opieki okołoporodowej w regionie świętokrzyskim uczestniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

W specjalistycznej naradzie dotyczącej poprawy jakości opieki okołoporodowej w regionie świętokrzyskim uczestniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Po raz drugi z rzędu województwo świętokrzyskie plasuje się na ostatnim miejscu w kraju jeśli chodzi o umieralność niemowląt. W całej Polsce wskaźnik ten wynosi 6,6% natomiast w naszym regionie jest to 8,4%. Narada przeprowadzona w urzędzie miała na celu wypracowanie działań prowadzących do poprawy jakości opieki okołoporodowej oraz całego systemu neonatologii w województwie świętokrzyskim.
Pierwszym problemem do zlikwidowania jest odpowiednio szybkie transferowanie pacjentek z patologią ciąży do ośrodka z właściwym poziomem referencyjnym. - Chodzi o to, aby kobiety z konkretnymi przypadkami nie trafiały do placówek, w których nie można wykonywać odpowiednich procedur medycznych. System funkcjonuje tak, aby pacjentki z określoną patologią ciąży trafiały jak najszybciej na poziom, który jest w stanie zagwarantować im pomyślny przebieg ciąży - tłumaczy prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Dodaje, że drugim elementem, który należy zmienić to poprawa świadomości pacjentek w zakresie przebiegu ciąży. W tym przypadku ważne jest bowiem wczesne zgłoszenie się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości. Kolejnym ogniwem systemu nad którym należy popracować jest usprawnienie funkcjonowania poszczególnych oddziałów położniczo-ginekologicznych. Ostatnim elementem do poprawy jest opieka poporodowa. W tej chwili w regionie działa zespół placówek zajmujących się ochroną życia i zdrowia noworodków oraz badaniem patologii ciąży. Największymi z nich są kieleckie szpitale przy ul. Prostej, Grunwaldzkiej oraz Kościuszki. - Obecnie funkcjonujący system w sposób dostateczny zapewnia odpowiednią liczbę miejsc dla chorych noworodków. Jednak celem wdrożenia nowego programu jest znaczne zwiększenie tej liczby. Lekarze ratują bowiem coraz więcej dzieci urodzonych skrajnie przedwcześnie, które ważą poniżej 1 kilograma. Powoduje to wydłużenie ich czasu hospitalizacji, w związku z czym miejsc może zabraknąć - powiedziała prof. dr hab. Ewa Helwich, krajowy konsultant do spraw neonatologii.
W spotkaniu organizowanym z inicjatywy prof. zw. dr hab. Stanisława Radowickiego, udział wzięli również: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Chlebus, konsultanci wojewódzcy ds. neonatologii oraz ginekologii i położnictwa, oraz wicemarszałek Grzegorz Świercz i dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ Zofia Wilczyńska.